CHP’li Altay: Millet İttifakı tek bir adayla kol kola girer

KRT TV'de Şimdiki Vakit programının konuğu olan CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, “Partiniz Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olmasını istiyor mu ...


KRT TV’de Şimdiki Vakit programının konuğu olan CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, “Partiniz Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını istiyor mu?” sorusunu yanıtladı.

“KILIÇDAROĞLU ‘BEN ADAYIM’ DEMEDİ”

CHP başkanı Kılıçdaroğlu’nun 9 yıldır vekilliğini yaptığını belirten Altay, Kılıçdaroğlu’nun kendisine “Adayım” demediğini aktardı.

Altay, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin ben dahil bütün üyeleri, genel liderlerini cumhurbaşkanı olarak görmek ister. Bu, siyasetin doğasındadır. İstenmemesi halinde bir gariplik vardır. Bütün CHP’liler, sayın genel liderimizi cumhurbaşkanı olarak görmek isteriz. Eminim bütün GÜZEL Partililer de Sayın Akşener’i cumhurbaşkanı görmek isterler. Ben bu hususta Millet İttifakı’nın bütünlüğünü çok önemsiyorum. Bu tek adam rejimini devirmenin yolunun, bilhassa Sayın Kılıçdaroğlu ve Akşener’in oluşturduğu ikili kombinasyonun devamıyla mümkün görüyorum” diye konuştu.

“MİLLET İTTİFAKI KARAR VERECEK”

Kılıçdaroğlu ile bu hususta görüştüğünü belirten Altay, “Genel liderimize ‘Millet İttifakı ile görüştükten sonra karar verecek diyeyim’ dedim. Genel lider, ‘Hayır o denli deme, bu bahse Millet İttifakı karar verecek de’ diye söyledi. Millet İttifakı karar verecek. Kim aday olur ben vallahi bilmiyorum. Ben genel liderim aday olsun isterim, seçileceğine de inanıyorum. Ancak bu hususta Millet İttifakı’nın bütünlüğü çok değerli. Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Akşener’in baş başa, sonra öteki ittifak bileşenleriyle yapacakları görüşme çok değerli. Oradan bir karar çıkacak. Ne çıkarsa en uygunu çıkacak bundan eminim. Yeterli ve yanlışsız bir karar çıkacaktır. Artık Türkiye, Erdoğan’ı taşıyamaz” formunda konuştu.

“ADAY, AKP’YE OY VERMİŞ SEÇMENLERİN DE GÜVENECEĞİ BİRİ OLACAKTIR”

AKP seçmeninin bugün yüzde 30’unun, 7 milyon seçmenin Erdoğan’a oy vermekten vazgeçtiğini öne süren Altay, “AKP içinde kalıp da tereddüt geçiren de bir 3 milyon insan var. Hasebiyle AKP’de büyük bir kopuş var. Seçmeninde büyük kopuş var. Devlet çok büyük bir zahmetin içinde, ülke büyük bir felaketin eşiğindeyken, muhalefetin Erdoğan’ın karşısına çıkaracağı aday, yalnızca muhalefet bloğunun değil, bugüne kadar AKP’ye oy vermiş seçmenlerin kahir ekseriyetinin de güveneceği, inanacağı bir aday olacaktır. Bu türlü isim aranırsa çok bulunur” dedi.

“SEÇİM KARARININ ALINDIĞI GÜNÜN SONRAKİ GÜNÜ ADAY AÇIKLANACAK”

Erdoğan’ın erken seçim kararı alacağına inandığını belirten Altay, “Seçim kararının alındığı günün sonraki günü, bir hafta sonra da değil, sonraki günü Millet İttifakı adayını açıklamalıdır ve açıklayacaktır. 2022’nin birinci çeyreğinde bence Türkiye bir seçim yaşar” diye ekledi.

“İÇİNİZ RAHAT OLSUN”

Ekmeleddin İhsanoğlu ve Abdullah Gül isimleri üzere sürpriz bir isimle karşılaşıp karşılaşılmayacağı hakkında soruyu yanıtlayan Altay, bir seyircinin “İstemiyoruz” diye seslenmesi üzerine, “Hanımefendi oradan seslendi. Hanımefendinin içi rahat olsun” dedi.

Kelam alarak konuşan seyircinin, “Milli bayramlarımızda hasta olup yatanları istemiyoruz” demesi üzerine Altay, “Hiç kuşkunuz olmasın, bizim adayımız, Atatürk’ü sizin kadar ve benim kadar seven biri olacaktır” cevabını verdi.

“MİLLET İTTİFAKI TEK BİR ADAYLA KOL KOLA GİRER”

Çatı aday konusunda ise kesin bir karar olmadığını belirten Altay, “Millet İttifakı olarak bu mevzu masaya yatırılmadı. Önümüzdeki günlerde çıkacak karara nazaran ya bir tek aday ya da birinci çeşitte herkes kendi adayıyla masraf. Ancak varsayımım güya Millet İttifakı bir adayla kol kola girer ve yürür. Birinci çeşitte sonuç alma mümkünlüğü var. Erdoğan’ın büyük bir ivme kaybettiğini görüyorum. Anketler de doğruluyor. AKP son seçimlerde 21 milyon oy aldı ancak bunun 7 milyonu Erdoğan’a oy vermemeyi düşünüyor. AKP’nin yüzde 20’nin altına düşmesi, 99’da yüzde 22 alan Ecevit’in 2002’de yüzde 1’e düştüğünde yarattığı etkiyi yaratacaktır” sözlerini kullandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir