CIA Direktörü William Burns’ün, Taliban lideriyle görüştüğü söyleniyor

ABD'nin Kabil'den çekilme süreci gündemin en değerli hususlarından biri olurken, The Washington Post’a konuşan bir kaynağın açıklamaları ...


ABD’nin Kabil’den çekilme süreci gündemin en değerli hususlarından biri olurken, The Washington Post’a konuşan bir kaynağın açıklamaları kamuoyunu yerinden sarstı.

YÜZ YÜZE GÖRÜŞTÜĞÜ ÖNE SÜRÜLDÜ

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Lideri William Burns’ün, dün Afganistan’ın başşehri Kabil’de Taliban önderlerinden Molla Abdulgani Birader ile bilinmeyen bir görüşme gerçekleştirdiği öne sürüldü.

CİA AÇIKLAMA YAPMADI

Haberde kelam konusu görüşmenin, Taliban’ın Kabil’de denetimi ele geçirmesinin akabinde Taliban ile ABD Lideri Joe Biden idaresi ortasındaki birinci üst seviye yüz yüze görüşme olduğu vurgulandı.

CIA’den mevzuya ait rastgele bir açıklama gelmezken, görüşmede Burns ve Birader’in yabancı birliklerin Afganistan’dan geri çekilmesi için belirlenen son tarih olan 31 Ağustos’u ele almış olabileceği belirtildi.

Geçtiğimiz hafta Katar’ın başşehri Doha’dan Afganistan’ın Kandahar kentine gelen Taliban Siyasi Ofis Şefi Molla Abdulgani Birader’in hükümet kurma görüşmelerine katılmak üzere 21 Ağustos’ta Kabil’e gitmişti. İsmini vermeyen bir Taliban yetkilisi, “Birader, kapsayıcı bir hükümetin kurulması için başkanlar ve siyasilerle görüşecek” demişti.

YAKALANAN TALİBAN YÖNETİCİSİNİ TRUMP HÜR BIRAKMIŞTI

Bir ABD lideriyle görüşen birinci Taliban yöneticisi 1994 yılında Taliban’ı 4 isimden biri olan Birader, Pakistan’ın güneyindeki Karaçi kentinde 2010’da güvenlik güçleri tarafından yakalanmıştı. Birader, 2018’de eski ABD Lideri Donald Trump’ın talebi doğrultusunda özgür bırakılırken, ABD ile Taliban ortasında imzalanan barış muahedesini Taliban ismine Birader imzalamıştı.

Ocak 2019’dan bu yana Taliban’ın Doha’daki siyasi ofisinin başkanlığını yürüten Birader, ABD ile imzalanan mutabakat kapsamında 3 Mart 2020’de Trump ile telefonda görüşmüş, böylece bir ABD lideriyle görüşen birinci Taliban yöneticisi olmuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir