Cildinizi genç tutmak için 7 besin

Cildiniz, yediğiniz ve içtiğiniz her şeyin gerçek bir yansımasıdır. Hücreleriniz sistemli aralıklarla yenilenir ve bu yenilenmenin gerçek biçimde ...


Cildiniz, yediğiniz ve içtiğiniz her şeyin gerçek bir yansımasıdır. Hücreleriniz sistemli aralıklarla yenilenir ve bu yenilenmenin gerçek biçimde gerçekleşmesi için bir dizi besine gereksinim duyar.

Makûs yeme alışkanlıkları, ciltte çabucak fark edilebilir değişikliklere neden olur. Cilt, tam olarak yenilenmesi için kullanılan temel unsur olan proteinlerin, esansiyel yağ asitlerinin, A, C ve B kümesi vitaminlerinin ve demir ve çinko üzere minerallerin beslenme eksikliklerine karşı çok hassastır.

İşte cildinizi genç tutmak için 7 besin:

SIKILAŞTIRICI PROTEİNLER

Proteinler, cildi destekleyen ve sarkmasını önleyen lifler olan kolajen ve elastinin ana bileşenidir. Bu nedenle proteinler cildi genç tutmak için gereklidir. Kozmetik kremler, formüllerine kolajen ekleyerek, proteinlerin tesirlerini taklit ederler.

Kaliteli proteinleri temel olarak etlerde (daha az doymuş yağları olduğu için beyaz et tercih edin), balıkta, yumurtada, bakliyatta ve süt eserlerinde bulabilirsiniz.

Genel olarak önerilen, günde en az iki protein porsiyonu almaktır.

KIRIŞIKLIK ÖNLEYİCİ TESİRİYLE C VİTAMİNİ

Antioksidan olmasının yanı sıra cildinizin gerçek kolajen üretmesi ve daha uzun mühlet daha genç görünmesi için gerekli besinlerden biri C vitaminidir.

C vitaminini kâfi ölçüde almayan beşerler kırışıklıklara daha yatkındır. C vitamini, yaşlanma zıddı kozmetiklerde yaygın olarak kullanılan bir bileşendir.

En âlâ kaynağı narenciye, kivi ve ananas üzere meyvelerdir ve bilhassa yeşil yapraklılar olmak üzere neredeyse tüm sebzeler C vitamini içerir.

Genel olarak önerilen, günde en az iki porsiyon C vitamini bakımından varlıklı besin tüketimidir.

PARLAK BİR CİLT İÇİN B VİTAMİNLERİ

B2 vitamini (riboflavin) cilt sıhhatini ve pürüzsüzlüğü korumak için temeldir. B2 vitamini eksikliğinde alın, burun ve çenede daha fazla yağ birikir, saçlar daha yağlanır, yağ foliküllerinde (ciltteki yağın üretildiği yer) kızarıklık oluşur ve ağızda sıklıkla çatlaklar oluşur.

Etlerde, yeşil yapraklı sebzelerde, yumurtalarda, bakliyatlarda, kepekli tahıllarda, süt eserlerinde ve kuru yemişlerde bulunur.

B3 ve B6 vitamini eksikliğiniz varsa da emsal bir durum olur, bunlar tıpkı besinlerde bulunur. Tatlıların ve rafine eserlerin çok tüketimi bu eksikliklere neden olabilir.

Genel olarak önerilen, günde bir avuç fındık yahut bir porsiyon yoğurt tüketimidir.

İSTİKRARLI BİR CİLT İÇİN ÇİNKO

Bedendeki çinkonun birçok cilt, saç ve tırnaklarda bulunur ve dokuların yenilenmesi için gereklidir.

Genel olarak önerilen, tam tahıllar, balık ve deniz eserleri tüketimidir.

NEMLENDİRİCİ A VİTAMİNİ VE BETA KAROTEN

Kolajen oluşumu için de gerekli olan A vitamini ve beta karoten, tıpkı vakitte cildi hür radikallerin ziyanlı tesirinden koruyan güçlü bir antioksidan tesire sahiptir.

Gereğince A vitamini yahut beta karoten (vücutta A vitaminine dönüşen provitamin A) almadığınızda, cildiniz kurur (pürüzlülük dirseklerde ve dizlerde daha belirgindir) ve yağ bezleri tıkanır, bunun sonucunda sivilceler ortaya çıkar.

Uygun A vitamini kaynakları, bütün süt eserleri ve yumurtalardır. Beta karoten, sarı yahut turuncu sebzeler (havuç, balkabağı…) ve yeşil yapraklılardır.

Genel olarak önerilen, günde yaklaşık 3000 IU (yaklaşık 200 g havuç) alınmasıdır. Zehirlenmelere neden olabileceğinden bu ölçüsü aşmayın.

EN YETERLİ BESLEYİCİ “KREM”: ESANSİYEL YAĞ ASİTLERİ

Bu yeterli yağlar, cildin gerçek hücre yenilenmesi için gereklidir, cildin kurumasını önler.

Genel olarak önerilen, haftada 3 yahut 4 kere yağlı balık tüketimi ve sızma zeytinyağı kullanımıdır. Ayrıyeten günde 1 avuç kadar (25 gr) fındık tüketin.

ÂLÂ BİR CİLT TONUNUN SIRRI: DEMİR

Bu mineral, bedende oksijenin taşınmasından sorumlu olan kanın bir bileşeni olan hemoglobin oluşumu için gereklidir. Eksik olduğunda cilt çok solgunlaşır ve saçlar daha çok dökülür.

Genel olarak önerilen, emilimini artırmak için demir açısından güçlü yiyecekleri (et, yumurta, balık ve yeşil yapraklı sebzeler) C vitamini ile birlikte tüketmektir.

SAĞLIKLI CİLDİN 3 ANAHTARI

Önerilen besinler cildin yanlışsız halde yenilenmesi, genç ve sağlıklı kalması için gerekli olan besinlerdir.

Ayrıyeten, şu teklifleri aklınızda bulundurun:

1. Günde 5 Porsiyon Zerzevat ile Kırışıklıklarla Savaşın

Cildiniz her gün özgür radikallerle savaşır. Bir yandan, kendi bedeniniz tarafından üretilenlerle yüzleşmek zorundadır, metabolik süreçler yahut gerilim bu hususları üretir.

Öte yandan, dışarıdan gelenlerle de savaşır: Kirlilik, sigara, çok güneş, uyuşturucu, makus yağlar ve şekerler açısından güçlü bir diyet.

Ve tüm bu faktörlere karşı korunmanın en büyük anahtarı antioksidan tüketimidir. Bedeninizin esasen güzel bir ölçü ürettiği doğrudur, lakin bunlar yetersizdir ve daha çok bizi çevreleyen kirliliği hesaba katarsak yetersiz kalır.

Proteinlerle birlikte C üzere vitaminler, kolajen üretmenin ve cilde sıkılık vermenin anahtarıdır. Bu nedenle, özgür radikalleri bloke eden ve yaşlanmayı önlemeye yardımcı olan daha fazla antioksidan (C vitamini, E vitamini, beta karoten, flavonoidler…) sağlayan zerzevatları alarak bağışıklığınızı âlâ silahlandırmanız gerekir.

2. Âlâ Yağlar Alarak Yeterli Besleyin

Çok kısıtlayıcı diyetler yapan bireyler süratle kilo verebilirler, lakin kısa müddette ciltleri daha kuru, daha kırılgan ve kalınlığını kaybetmiş üzere görünür.

Zeytinyağı, yağlı balık yahut kuru yemiş üzere yiyecekleri kalorili oldukları gerekçesiyle kısıtladıkları için bu diyetler esansiyel yağ asitleri bakımından çok düşüktür. Bu, büyük bir kusurdur zira bu âlâ yağlar hücre zarlarının yapısının bir modülüdür. Bu nedenle, yara uygunlaştırma kapasitesi düşük kuru ve egzamalı cilt, kâfi ölçüde esansiyel yağ asidi almadığınızı gösterebilir.

3. Kendinizi Toksinlerden Arındırın ve Işıltı Kazanın

Bedeniniz toksinler (kanda biriken ve cilt dahil bedenin her köşesine ulaşan ziyanlı maddeler) biriktirdiğinde, yüzünüzde çabucak fark edilir. Yüzünüz daha mat görünür ve sivilce üzere kusurların ortaya çıkması daha kolay olur.

Toksinlerden kurtulmak için:

Birinci adım, kızarmış yiyecekler, makus yağlar, şekerler ve evvelce pişirilmiş yiyeceklerin tüketimini azaltmaktır.

İkinci adım, her gün 6 ila 8 bardak ortası su içmek, toksinleri yok etmenize yardımcı olmasının yanı sıra cildinizi nemli tutacaktır.

Üçüncüsü, size büyük ölçüde antioksidan sağlayan, temizleyici besinleri tüketin: Meyve ve sebzeler.

Su alımınızı, örneğin kereviz içeren zerzevat smoothieleri alarak yahut salatalık üzere su oranı çok yüksek besinleri tüketerek tamamlayabilirsiniz. Yeşil çay üzere doğal bitki çayları da kendinizi arındırmanıza yardımcı olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir