Çin’de aylar sonra en büyük sıçrama… Vakalar havalimanından yayıldı: 20’den fazla şehre ulaştı

Corona virüsünün Aralık 2019’da birinci defa ortaya çıktığı Çin’de Delta varyantı alarmı verildi. Ülkede pazar günü 75 yeni olay tespit edilirken ...


Corona virüsünün Aralık 2019’da birinci defa ortaya çıktığı Çin’de Delta varyantı alarmı verildi. Ülkede pazar günü 75 yeni olay tespit edilirken, bunlardan 53’ünün mahallî kaynaklı olduğu belirtildi. Uzmanlar yeni olayların birden fazla bölgede 20’yi aşkın kentte ortaya çıktığını söylüyor.

Yetkililer milyonlarca beşere uygulanan toplu testleri hızlandırırken, yeni seyahat kısıtlamaları da uygulanmaya başladı. Coğrafik olarak son aylarda ülkeyi etkileyen en büyük dalga olan bu durum, Jiangsu bölgesinde Nanjing Havalimanı’nda tespit edilen olaylar sonrası yayıldı.

Bölgede yaşayan 9.2 milyon şahsa test uygulanırken, yüz binlerce kişi kapanma kapsamında karantinaya girdi.

TİYATRO ŞENLİĞİ TELAŞI

Hunan bölgesinin turistik kenti Zhangjiajie’deki tiyatro şenliği de salgını yaymasından kaygı edilen etkinliklerden biri. Ülke genelinden şenliğe katılan 5 bin kişinin izlenmesinde sıkıntılar yaşanıyor. Bölgede dört kişinin test sonucunun olumlu çıkması sonucu 1.5 milyon vatandaş konutlarında izole oldu. Sıhhat yetkilileri, Zhangjiajie’deki olayların hastalığın Nanjing’den gelen yolcularla teması sonrası bulaştığını ve bu biçimde 20’den fazla kente yayıldığını düşünüyor.

TURİSTLERE KAPILAR KAPANDI

Başşehir Pekin de yeni hadiselerin görüldüğü noktalardan biri. Guardian’ın haberine nazaran Zhangjiajie’den dönen bir aileden üç kişinin test sonuçları olumlu çıktı. Yeni hadiselerin ortaya çıktığı bölgelerle Pekin ortasındaki tren, otobüs seferleri ve uçuşlar durduruldu. Başkentte turistlere de kapılar kapanırken, sırf geçerli sebebi olan bireylerin negatif test kuralıyla girişine müsaade veriliyor.

1.65 MİLYAR DOZ AŞI

Ülkede yeni hadiseler ortasında aşı olmuş bireylerin de bulunması tasaları artırdı. Çin Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi’nden Feng Zijian, “Delta varyantı nedeniyle ortaya çıkan son hadiselere rağmen, mevcut aşının hala gözetici ve önleyici tesiri yüksek” sözlerini kullandı.

Pekin Ulusal Sıhhat Komisyonu’nun bilgilerine nazaran Çin’de şimdiye kadar 1.65 milyar doz aşı uygulandığı belirtiliyor. Fakat kaç kişinin büsbütün aşılandığı konusunda net bir bilgi verilmiş değil.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir