Çin’de üst düzey parti yöneticisine Alibaba soruşturması

Çin, online satış devi Alibaba’nın faaliyet gösterdiği Hangzhou’nun üst seviye parti yetkilisini disiplin ihlalleri nedeniyle soruşturmaya ...


Çin, online satış devi Alibaba’nın faaliyet gösterdiği Hangzhou’nun üst seviye parti yetkilisini disiplin ihlalleri nedeniyle soruşturmaya başladı.

Ant Group ve Alibaba Group Holding’e konut sahipliği yapan kent olan Hangzhou’nun Parti Sekreteri olan 53 yaşındaki Zhou Jiangyong hakkında parti disiplini ve eyalet maddelerini ihlal ettiği teziyle soruşturma açıldı.

Çin Komünist Partisi’nin disiplin şurası, yaptığı açıklamada hususa ait detaylı bir bilgi vermese de partinin bu açıklamada kullandığı terminoloji yolsuzlukla gayret soruşturmalarınınki ile uyuşuyor.

Zhou’ya yönelik soruşturmanın duyurulmasının akabinde, Cumartesi günü Hangzhou’daki parti komitesi yolsuzlukla gayrete olan bağlılığın vurgulandığı bir toplantı yaptı. Ayrıyeten parti komitesi tarafından yayımlanan bir öteki bildiride kentteki uygunsuz hükümet-iş bağlarının kökünü kazımak için bir kampanya yürütüleceği açıklandı.

PAY SATIN ALDI SAVI

Hafta sonu kimi toplumsal medya hesapları, Alibaba’nın Kasım ayındaki halka arzından evvel Zhou’nun ailesinin bir fintech şirketinde pay satın aldığını yazdı. Lakin şirketin ismi verilmedi.

Alibaba ise geçen yıl planlanan halka arzdan evvel kimi bireylerin şirketin paylarını satın aldığına ait savları reddetti. Firma halka arz süreci boyunca ilgili tüm yasa ve yönetmeliklere sıkı sıkıya bağlı kaldığını da kelamlarına ekledi.

Haberler nedeniyle Alibaba  payları Pazartesi günü Hong Kong borsasında önemli bedel kaybetti. Öbür teknoloji payları artarken Alibaba’daki düşüş  yüzde 3.7 oldu. Hong Kong borsasında süreç gören en büyük 30 şirketin bulunduğu Hang Seng Tech Endeksi, geçen haftaki yüzde 11’lik düşüşün akabinde yüzde 2.1 yükseldi.

ALİBABA’NIN GÜÇ ANLARI

Geçtiğimiz yıldan bu yana güç periyotlar yaşayan Alibaba, bu haberle şirket krizlerine bir yenisini daha eklemiş oldu. Şirketin evvel geçtiğimiz Kasım ayında yaptığı halka arz iptal edilmiş, sonrasında antitröst soruşturmaları nedeniyle önemli para cezalarına çarptırılmıştı. Çin son periyotlarda teknoloji şirketlerine karşı giriştiği kısıtlama ve ceza yağmuru ile gündemde.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir