Çocuğunuz ne kadar meyve yemeli

Çocukların daha fazla meyve ve zerzevat yemesini sağlamak birçok ebeveyn için büyük bir gayedir. Şaşırtan olmayan bir halde, zerzevattan daha ...


Çocukların daha fazla meyve ve zerzevat yemesini sağlamak birçok ebeveyn için büyük bir gayedir. Şaşırtan olmayan bir halde, zerzevattan daha fazla meyve yemelerini sağlamak ise çoklukla daha kolaydır.

Aileler bazen meyve şekerinden kuşku duydukları için çocuklarının tüketmesi konusunda tereddütte kalabiliyor. Halbuki birden fazla uzman görüşüne nazaran; çocukların meyve tüketimdeki şeker ölçüsü, gün içerisinde harcadıkları güç ile telafi edilebiliyor. Az hareket eden çocuklarda ise, şeker güce dönüşemediği için depolanmaya başlıyor.

MEYVE YEMENİN ÇOCUKLAR İÇİN YARARLARI

Gün içerisinde sıhhatsiz atıştırmalıklara en güzel alternatif olan meyve, çocuğunuzun mevsim koşullarıyla baş etmesini sağlar. Mevsiminde tüketilen meyve tıpkı sebzelerde de olduğu üzere hava şartlarına karşı bedenimizi hazırlama nazaran görür. Örneğin; yaz aylarının sıcağıyla ayakta kalmayı başaran bir üzümü tükettiğinizde bedeninizde da tıpkı tesir oluşacak ve ferahlamış hissedeceksiniz. Çocukların bu şartlarla başa çıkması daha güç olduğu için meyveler bedenlerini güçlü tutmaya yarayacaktır.

Lif bakımından hayli varlıklı olabilen meyvelerin sindirimi kolaylaştırmasına sağlayabilirsiniz. Kolesterol içermeyen bu sağlıklı besin kaynakları birebir vakitte, en uygun potasyum, C vitamini ve folat kaynakları olmalarıyla bilinirler. Düşük tuz içermeleri, az yağ ve kaloriye sahip olmaları ise meyveleri ebeveynlerin gözünde tepelere taşıyabiliyor.

Pekala, çocuğunuz gün içerisinde ne kadar meyve tüketmeli? Ölçüsü yaşara nazaran belirlemenin daha hakikat olacağını düşündük ve uzmanları önerdiği listeyi sizlerle paylaşmak istedik.

2-3 yaşındaki çocuklar; her gün 1 kase meyve,

4-8 yaşındaki çocuklar; her gün 1 ila 1+1/2 kase meyve,

9-13 yaşındaki kızlar; her gün 1+1/2 kase meyve,

14-18 yaşındaki kızlar; her gün 1+1/2 kase meyve,

9-13 yaşındaki erkek; çocuklar her gün 1+1/2 kase meyve,

14-18 yaşındaki erkek; çocuklar her gün 2 kase meyve,

Meyveler için porsiyon boyutları ve günlük tavsiyeleri düşünürken, 1 kase meyve dilimlenmiş yahut doğranmış hallerine eşittir. Küçük bir elma yahut büyük bir elmanın yarısı, bir kase elma püresi, büyük bir muz, yaklaşık 32 çekirdeksiz üzüm, orta uzunluk greyfurt, büyük bir portakal, büyük bir şeftali, orta uzunluk armut, yaklaşık 8 büyük çilek vb. ölçüler 1 kase denkliğini pekiştirmeyi sağlayabilir.

Elma suyu ve portakal suyu da dahil olmak üzere bir bardak %100 meyve suyu, bir kase meyve sayılabilirse de, meyve suyu yerine daha fazla lif içeren bütün meyveleri yemek çok daha düzgündür.

ÇOCUĞUNUZUN MEYVE TÜKETMESİNİ NASIL SAĞLARSINIZ?

Çocuklara meyve yedirmek, ekseriyetle zerzevat yedirmek kadar güç değildir. Birden fazla meyvenin beğenilen bir tatlı tadı vardır ve aslında ekseriyetle eğlenceli bir atıştırmalık olarak görülürler. Tekrar de, çocuğunuz çok fazla meyve yemiyorsa, onu daha fazla meyve yemeye teşvik edecek birtakım kolay ipuçları:

– Süratli bir atıştırma için bütün meyveleri meskeninizde kolay ulaşılabilir yerlere koyun.

– Mevsiminde taze meyveler de dahil olmak üzere çeşitli seçenekler sunun ve çocuğunuzun bunları markette yahut pazarda seçmesine müsaade verin.

– Muz yahut böğürtlen üzere meyveleri, çocuğunuzun kahvaltılık gevreği, yoğurt vb. üzerine üst materyal olarak ekleyin.

– Çocuğunuzun meyve dilimlerini az yağlı bir sosa batırmasına müsaade verin.

– Meyveli smoothie yapın.

– Her gün çeşitli meyveler yiyerek âlâ bir örnek olun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir