Çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirecek 7 alışkanlık

Rastgele bir bağ üzere, bir ebeveyn ve çocuk ortasındaki bağ, günlük rutinlerinize basitçe dahil edilebilecek kimi alışkanlıklarla daha güçlü ...


Rastgele bir bağ üzere, bir ebeveyn ve çocuk ortasındaki bağ, günlük rutinlerinize basitçe dahil edilebilecek kimi alışkanlıklarla daha güçlü hale getirilebilir. Kolay görünen lakin çocuğunuzla bağınızı kuvvetlendirmeye yardımcı günlük rutinler sayesinde daha huzurlu bir aile ortamına sahip olabilirsiniz.

Meskenin küçük insanları çocuklarınıza gerekli sevgiyi gösterdiğiniz takdirde her şeyin daha kolay olduğunu keşfedeceksiniz. Bazen rutin bir akşam yemeği ya da sarılmanın bile ne üzere tesirler yaratabileceğine hazır olun!

1. BİRLİKTE SOFRAYA OTURMAK

Akşam yemeğini birlikte yemek, çocukların sıhhati ve gelişimi için şaşırtan formda kıymetlidir. Etkileyici bir araştırma kümesi, çocuklarla sistemli öğünler ile daha uygun sıhhat ve beslenme alışkanlıkları üzere olumlu gelişimsel yararlar mümkünlüğünün artması ortasında bir irtibat olduğunu göstermiştir; güçlü zihinsel, duygusal ve toplumsal maharetler; geliştirilmiş davranış; ve daha güzel akademik performans.

Her akşam birlikte akşam yemeği yemek için vakit bulamıyorsanız bile, aile yemeklerini mümkün olduğunca planlayın. Hafta içi akşamlarınız ofiste geç saatlerle ya da ders dışı etkinliklerle doluysa, yeniden de birlikte kahvaltı yapmak ya da atıştırmalıklar yemek üzere tahliller bulabilirsiniz. Anahtar, aile yemeklerini eğlenceli hale getirmek, gün hakkında konuşmak ve çocuklarınızla ilişkide kalmaktır.

2. GÜNÜNÜZ HAKKINDA KONUŞMAK

Akşam yemeği vakti üzere, yatma vakti da çocuklarınızla gün hakkında bilgi almak için mükemmel bir fırsattır. Onlara, “Bugün günün en hoş yanı neydi?” üzere detaylı cevap vermelerini sağlayacak sorular sorabilirsiniz. Akabinde, gününüz hakkında konuştuğunuzdan emin olun ve o gün başarmaktan en çok gurur duyduğunuz şey yahut hangi probleminiz olabileceği ve onu nasıl çözmeyi planladığınız üzere detayları paylaşın. Kendiniz hakkında bir şeyler paylaşarak, çocuğunuza ona bir insan olarak kıymet verdiğinizi ve onlara güvenebilecek kadar yakın hissettiğinizi gösterirsiniz. Ayrıyeten bağınızı güçlendirir ve onlara sizin için kıymetli olduklarını göstermiş olursunuz.

3. BİRLİKTE OYNAMAK

Çocuklarınızla bağ kurmanın en yeterli yollarından biri birlikte eğlenmektir. Dışarı çıkın ve birlikte bisiklet sürün ya da bir futbol topuyla oynayın. Ya da eğlenceli bir aile masa oyunu alın ve onları büyük toplumsal marifetler ve görgü kuralları üzerinde çalışmaya teşvik edin; örneğin nasıl kibar bir kazanan ya da kaybeden olunacağını öğrenmek üzere.

Aktivitenin ne olduğu, birlikte eğlenceli bir şeyler yapıyor olmanız kadar kıymetli değil. Eğlenceli el sanatları, sevdiğiniz bir yemeği pişirmek ya da yeni gelen bir çocuk sinemasını birlikte izlemek gününüzü paylaşmanıza imkan sağlayabilir. Eşiniz yahut uygun bir arkadaşınızla yaptığınız üzere, hem keyif aldığınız hem de yaparken temas kurduğunuz bir şey yapın.

4. KARŞILIKLI HÜRMET BAĞI KURMAK

Çocuklar bazen zahmetten çıkabilir ve muhakkak kusur yapabilir. Fakat ebeveynler, çocuklara saygılı davranmanın çocukları disipline etmek kadar değerli olduğunu unutmamalıdır. Çocuğunuz onu disipline etmenizi gerektiren bir şey yapmış olsa bile, onunla sakin ve sevgi dolu bir halde konuşabilirsiniz. Bağırmak yahut fizikî ceza kullanmak yalnızca daha az tesirli olmakla kalmaz, birebir vakitte çocuğunuzla olan alakanızın kalitesine de ziyan verebilir.

Görgü kuralları, sadece mesken dışında kullandığınız bir şey olmamalıdır. Çocuklara “lütfen” ve “teşekkür ederim” demelerini hatırlatın ve birebirini yaptığınızdan emin olun. Birbirinize hürmet ve nezaketle davranmanız sizi yalnızca daha da yakınlaştırmakla kalmayacak, tıpkı vakitte konutunuzu yaşamak için daha keyifli bir yer haline getirecektir.

5. ÇOCUKLARIN YARDIM ETMESİNE MÜSAADE VERMEK

Konut işlerini birlikte yapmak, oğlunuzun yeterli bir adam olmasına yardım etmenin bir yoludur. Çocuklar doğal olarak yardımcı olmayı severler ve onlara konut işleri ve sorumluluklar verdiğinizde özgüvenlerini artırır ve bedelli olduklarını hissettirirsiniz.

Onlara ne kadar şahane bir iş çıkardıklarını ve yardımlarını ne kadar takdir ettiğinizi söyleyin. Sizi sadece birbirinize yaklaştırmakla kalmayacak, tıpkı vakitte çocuklarınızın diğerlerine yardım etmeyi seven kendine güvenen ve nazik beşerler olmalarına yardımcı olacaktır.

6. SARILMAK

Sarılma, çocuğunuzla temas kurmanın ve ebeveyn-çocuk bağınızı güçlendirmenin kusursuz bir yolu olmakla kalmaz, birebir vakitte araştırmalar, hastalanma olasılığınızı bile azaltabileceğini göstermektedir. Çocuğunuza gün boyunca onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin, o da size sarılarak büyüyecektir. Böylece ruhsal olarak karşılık olumlu etkileşim içerisinde olmanız münasebetinizi pekiştirmenizi sağlayacaktır.

7. ÇOCUĞUNUZA HER GÜN SEVGİ GÖSTERMEK

Birlikte gülmek, çocuklarınıza her gün onları sevdiğinizi göstermenin hoş bir yoludur. Çocuğunuza onu ne kadar sevdiğinizi göstermek için her gün küçük şeyler yapın; örneğin bir not yazmak ve onu beslenme çantasına koymak üzere. Hafta sonları yapılacak eğlenceli şeyler planlamak ve onlar konuşurken tüm dikkatinizi ona vermek, çocuğunuzla olan ilginizin kalitesinde büyük bir fark yaratabilir.

Çocuğunuza sizin için ne kadar kıymetli olduğunu her gün gösterin ve siz ve çocuğunuz ortasındaki bağı güçlendirmek ve onu kalıcı ve sarsılmaz kılmak için bir şeyler yapıyor olacaksınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir