Çocukların yemek seçmesini önleyecek 5 yöntem

Pek çok ebeveyn için çocuklarının seçici olmadan sağlıklı besinler tüketmesi epeyce kıymetlidir. Lakin kimi ebeveynler, çocuklarını tabaklarında ...


Pek çok ebeveyn için çocuklarının seçici olmadan sağlıklı besinler tüketmesi epeyce kıymetlidir. Lakin kimi ebeveynler, çocuklarını tabaklarında ağlamadan yahut brokolilerini masada bırakmadan zevkle yemeye ikna etme sanatında ustalaşmışlardır.

Usta ebeveynlerden derlediğimiz, çocuklarınızı sağlıklı ve her taraflı yemeye teşvik eden ipuçlarını öğrenmeye ne dersiniz? İşte, çocuğunuzun yemeklere olan bakış açısını değiştirecek yollar;

1. ÇOCUĞUNUZUN YENİ TATLAR DENEMESİNE MÜSAADE VERİN

Çocuklar birebir yiyeceklerden basitçe sıkılır ve beslenme alışkanlıkları sık sık değişir. Bir çocuğun yeni yemekler deneyimlemesi değerlidir ve birçok ebeveyn bunu çok ciddiye almalıdır. Uzmanlara nazaran, bir çocuk farklı cinste sağlıklı yiyecekleri ne kadar çok deneyimlerse, büyüdükçe daha sağlıklı diyetlere olan ilgileri o kadar artacaktır. Bir çocuğun farklı yemek örneklerini denemesine müsaade verdiğinizde, onun damak tadı da gelişecek ve yeni yemekler denemeye meyilli olacaktır.

2. YEMEKLERİNDEN ZEVK ALMALARINI SAĞLAYIN

Çocukların yemekten hoşlanmamasının nedenlerinden biri, sevmedikleri bir şeyi tekrar tekrar yemeye zorlanmasıdır. Çocuklara orta ara sevebileceği ufak atıştırmalıklarla keyifli ederek yemek yemeyi sevdirmenin yollarını keşfedebilirsiniz. Ebeveynler sağlıklı beslenme konusunda çok katı olmaktan kaçınmalıdır. Çocuklara yemeklerinden zevk almaları sağlanmalıdır ve küçük ikramlar onları dört gözle bekletebilir.

3. YİYECEKLERİ DAHA KÜÇÜK TABAKLARDA SERVİS EDİN

Çocuklara neden daha küçük tabaklarda yemek sunulması gerektiğinin gerisindeki mantık kolaydır; büyük bir tabağın boyutundan ve servis edilen porsiyondan korkmamaları gerekir. Ve daha küçük tabaklar kullandıklarında, yemeklerini kendilerine servis etmeye teşvik edilirler, bu da ne yemek istediklerini seçmelerine yardımcı olur. Ebeveynlerin olağan büyüklükte olduğunu düşündükleri kısım aslında bir çocuk için çok büyük olabilir ve ebeveynler, çocuklarının porsiyon başına yiyebileceği yiyecek ölçüsünü ölçerken bunu hatırlamalıdır.

4. AİLECE YEMEK YİYİN

Klasik ebeveynler, sağlıklı yemek ve hayat usulü seçimlerini destekleyen özel bir konut ortamı yaratır. Tertipli olarak birlikte yemek yemek ve çocuğunun yemek pişirme sürecine katılmasına müsaade vermek, onları ne yiyeceklerine daha fazla ilgi göstermeye teşvik edebilir. Çocuklarınıza örnek olarak sağlıklı, lezzetli yemek pişirme ve zevkli beslenme tertibi oluşturun.

5. İŞTAH AÇICI AKTİVİTELERE YÖNLENDİRİN

Sağlıklı bir iştahı teşvik etmek kelam konusu olduğunda fizikî aktivitelerin ehemmiyetini biliyoruz. Günlük rutininde çocuğunuzun daha fazla fizikî aktivitede bulunması değerlidir. Çocuklarınızın saatlerce görüntü oyunları oynamasına müsaade vermek yerine, onları mahalledeki parkta yürüyüşe çıkarmak yahut konutta saklambaç oyunu oynamak daha yeterlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir