‘Çocuksuz restoran’ uygulamasına idari para cezası uygulanabilir

Çocuğuyla bir yere giden annenin vazifelinin "Konsept gereği restorana çocuk almıyoruz" karşılığı ile müsabakası toplumsal medyanın gündemine ...


Çocuğuyla bir yere giden annenin vazifelinin “Konsept gereği restorana çocuk almıyoruz” karşılığı ile müsabakası toplumsal medyanın gündemine yerleşti.

Bahis hakkında vatandaşın bir kısmı çocukların alınmasını, bir kısmı da alınmaması gerektiğini savundu. Sırf restoranlar da değil kimi otellerde de tıpkı durumla karşılaşılabildiğini belirten İstanbul Kent Üniversitesi Adalet Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Murat Can Pehlivanoğlu hususun türel boyutu hakkında açıklamalarda bulundu.

“ÇOCUK VAR DİYE OTELE, RESTORANA ALMAMAK İÇİN HAKLI SEBEP DEĞİL”

Bilhassa otellerde bu durumun ticaret haline dönmüş olduğunu belirten Pehlivanoğlu, “Tüketicinin korunması hakkındaki kanun çerçevesinde otel müşterileri ile otel ortasında bir tüketici süreci ve konaklama bağı gelişiyor. Burada da otel müşterisinin tüketici sıfatı oluyor. Tüketiciye hizmet vermekten bir otelin haklı sebep olmadan kaçınması mümkün değildir. Bu nedenle çocuklu bir aileyi, çocukları kabul etmeyen bir otelin bu istikamette bir uygulama gerçekleştireceğinden ve bunun hukuka uygun olduğundan bahsedebilmek için öncelikle otelin bir haklı sebebi var mı ona bakmak gerekiyor” diye konuştu.

Pehlivanoğlu, “Çocukların otellere kabul edilmemesinde haklı münasebet olarak ileri sürülebilecek şeyler değerlendirildiğinde çocuğun bu ortama verebileceği bir ziyan olup olmadığı, çocuğun güvenliğini tehlikeye atacak bir durum kelam konusu olup olmadığı ya da çocuğun otel içerisinde huzur ve sükûnu bozup bozmayacağı formunda bir inceleme yapabiliriz. Restoranlar da oteller de hizmet bölümünde ve hizmet verilmesinde haklı sebep olmadan kaçınılması kuralı restoranlar için de geçerli. Çocuğun faydalanmasının mümkün olmadığı bir yeme içme hizmeti varsa haklı sebep olarak görülebilir” dedi.

“AYRIMCILIKTA HAKLI MÜNASEBET YOK”

Bilhassa Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun da mevzuatı değerlendirildiğinde otele çocukların kabul edilmemesinin ayrımcılık olduğunu tabir eden Pehlivanoğlu, Bu nedenle otellerin çocukları kabul etmemek istikametindeki uygulamalarının bir haklı münasebetinin bulunmadığını söyleyebiliriz. Çocuğu büsbütün otele kabul etmemekle, otele kabul ettikten sonra muhakkak alanlara almamak ortasında önemli bir fark var. Müşteriyi direkt otele kabul etmediğinizde burada bir ayrımcılık kelam konusu ve hizmet vermekten haklı bir sebep olmaksızın kaçınma kelam konusu. Siz içeriye müşteriyi kabul ettikten sonra makul bölgelere huzur ve sükun ismine sınırlayabilir ve o bölgelere çocukları almayabilirsiniz” sözlerini kullandı.

“İDARİ PARA CEZASI UYGULANABİLİR”

Bu türlü durumla karşı karşıya kalan müşterilerin başvurabileceği durumlar hakkında bilgi veren Pehlivanoğlu, “Bakanlığa ve belediyeye şikayet edebilirler ve bu durumda otellere para cezası uygulanır. Tıpkı halde Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na da ayrımcılık yapıldığına ait şikayette bulunabilirler ve tekrar idari para cezası uygulanır. O otelde kesinlikle bulunmak isteyen müşterilerin dava yoluyla konaklama bağının sağlanmasının altını çizebiliriz. Yalnızca yetişkinlere hizmet veriyoruz diyen oteller varsa bunlara karşı Ticaret Bakanlığı’nın fesih açma yetkisi bulunduğunu da söyleyebiliriz. Belediyelerin zabıta ünitelerini vatandaşlarımız ararsa, zabıtalar kontrol yapıp, tutanak tutarak daha sonra otellere ve restoranlara idari para cezası uygulama hakkına sahip” dedi.

ÇOCUKLAR NEDEN ALINMIYOR

3 çocuk sahibi Hasan Atmaca ise öncelikle çocuğun alınmama sebebini öğreneceğini belirterek, “Öncelikle neden almadığını sormam gerekiyor. Çocuğumu almamak için kimsenin bir sebebi olmaması lazım. Reaksiyonum de orayı terk etmek olur. Restoranlarda yemek yemekten öteki ne yapabiliriz. Çocuklarımızı nereye bırakabiliriz” sözlerini kullandı.

“Çocuklarımın alınmadığı yere ben de girmem” diyen 3 çocuk sahibi Tuncay Yılmaz da “Böyle bir uygulama yapılmasını asla uygun bulmuyorum. Çocuklarımızın alınmamasındaki emel ne? Sebep ne? İçerisi çocuklarımız için tehlike mi arz ediyor. Neden alınmadığını kesinlikle sorarım. Geçerli bir nedenleri varsa hak veririm lakin çocuğun bir restorana alınmaması çok saçma bir şey. Gerekli yerlere kesinlikle şikayette bulunurum” diye konuştu.

Anne Nurcan Akkuş ise “Böyle bir şey olamaz, çocuğunu beşerler nereye bırakacak. Ben bu türlü bir duruma karşıyım. Gereken neyse onu yaparım. Gittiğim yerden de geri dönerim şimdiye kadar bu türlü bir şeyle karşılaşmadım” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir