Cumhurbaşkanı Erdoğan: Emperyalistlerce sürekli harlanan fitne ateşi söndürülmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu 4'üncü Genel Heyetine bir görüntü ileti gönderdi. Cumhurbaşkanı ...


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu 4’üncü Genel Heyetine bir görüntü ileti gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Sevgili gençler, insanlık tarihinin en çalkantılı periyotlarından birine şahitlik ediyoruz. Dünya gündemini daima meşgul eden güvenlik meseleleri, terör faaliyetleri ve salgın hastalıklar hasretini çektiğimiz huzur ortamının büsbütün sağlanmasına izi vermiyor.

YÜREĞİMİZ DAĞLANIYOR

İnsanlığın tamamını tehdit eden bu problemler, maalesef en çok da İslam coğrafyasında derin izler bırakıyor. Suriye’den Afganistan’a bütün bunlarla geniş bir coğrafyada çatışmalarla, göçle yoksullukla ve hastalıklarla boğuşan Müslümanlar, bir taraftan bilhassa Batı toplumunda yükselen İslam düşmanlığı ve kültürel ırkçılıkla uğraş etmek zorunda kalıyor.

Çabucak her gün güya demokrasinin beşiği olarak gösterilen ülkelerde inancı, başörtüsü, kılık kıyafeti sebebiyle, tacize uğrayan, ayrımcılığa maruz kalan bir kardeşimizin haberini alıyoruz.

Birebir formda ülkelerinde istikrasızlıktan ötürü göç ederken çölde yahut denizde hayatını kaybeden mazlumların acısıyla yüreğimiz dağlanıyor.”

VAHDET OLMADAN RAHMET OLMAZ

Batı dünyasında son vakitlerde yükselen İslam düşmanlığı ve ırkçılığa dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

“Bir tarafta açlığın, savaşın ve çok yoksulluğun olduğu öbür tarafta lüksün, sefahatin, sömürünün karar sürdüğü bu adaletsiz tertibin daha fazla devam etmesi mümkün değildir. Türkiye her yer ve her fırsatta ‘dünya beşten büyüktür’ diyerek bu global adaletsizliğe dikkat çekmektedir.

Emr-i bi’l ma’rûf ve nehy-i anil münker ile emredilmiş beşerler olarak; hiçbirimizin bu makus gidişatı uzaktan seyretme lüksü yoktur. Müslümanlar hem kendi huzur ve iyilikleri hem de bütün insanlığın güvenlik ve geleceği ismine artık sorumluluk üstlenmeli ve şahit oldukları adaletsizlikler karşısında seslerini daha fazla yükseltmelidir.

Bunun yolu da öncelikle aramızdaki İslam kardeşliğini tesis etmekten, emperyalistlerce daima harlanan fitne ateşini söndürmekten geçiyor. Vahdet olmadan rahmet olmayacağını hepimiz çok uygun biliyoruz.

Birebir kutsal kitaba inanan, birebir peygamberin ümmeti olan, her gün beş kez birebir kıbleye yönelen gönüllere set çekilemeyeceğinin de farkındayız. Müslümana yakışan basiret ve feraset ile hareket ederek emperyalistlerin bizleri çekmek istedikleri tuzaklara düşmememiz gerekiyor.

ZİKİR HALKASI YERİNE İLİM HALKASI

Bu kutlu uğraşta hepimize bilhassa de istikbalimizin teminatı olan siz Müslüman gençlere çok değerli misyonlar düşüyor. İhtilafları değil ittifakları, hasımlıkları değil muhabbeti güçlendirmeliyiz. Müslümanlığımızın kardeşlerimize verdiğimiz ehemmiyet kadar olduğunu hiçbir vakit unutmamalıyız. Hem kendimiz hem de mazlumlar ismine yürüttüğümüz hak ve adalet çabasında teröre bulaşmamalı, şiddete prim vermemeli, hukuk ve meşruiyetten asla sapmamalıyız.

Mescide girdiğinde zikir halkası yerine ilim halkasına oturmayı tercih eden bir peygamberin ümmeti olarak, ilmi ve akademik çalışmalara öncelik vermeyi sürdürmeliyiz. Sizleri siyasette, akademide, sporda, ticari ve toplumsal hayatta, çok daha etkin rollerde görmek istiyoruz. Hiç kimsenin ortanıza girmesine, etnik, mezhebi yahut kültürel farklılıklar üzerinden sizleri bölmesine müsaade etmemenizi bekliyorum. Sizlerin uğraşı, sizleri uğraş ve duaları ile ümmetin yarınlarının bugünlerinden çok daha uygun ve müreffeh olacağına inanıyorum.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir