Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin yaptıkları telefon görüşmesinde geçen hafta Kahramanmaraş'ta yangına ...


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin yaptıkları telefon görüşmesinde geçen hafta Kahramanmaraş’ta yangına müdahale ederken düşen Rus uçağında hayatını kaybeden Türk ve Rus mürettebat için karşılıklı olarak başsağlığı diledi.

Türkiye ve Rusya’nın güç dalındaki iş birliğine büyük ehemmiyet verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu alandaki iş birliğinin nişanelerinden olan TürkAkım’dan gaz akışının artırılmasını beklediklerini söz etti.

AFGANİSTAN İLETİSİ

Afganistan’daki gelişmelere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabil Havaalanının güvenliği ve işletilmesi sorumluluğunu, uygun kuralların oluşması halinde gelecekte de devam ettirebileceklerini; Türkiye’nin sürdüreceği bu sorumluluğun, başta memleketler arası kamuoyu ve Afgan halkı olmak üzere tüm tarafların tasalarının giderilmesine katkı sunacağını lisana getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’da yumuşak bir geçiş olmasını temenni ettiklerini belirterek, Taliban’ın geçmişteki yanlışlarını tekrarlamamasının, tüm etnik kümelere yönelik kucaklayıcı bir anlayışla hareket etmesinin ve verdiği kelamları hayata geçirmesinin değerli olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’da kurulacak yeni hükümetin de Afgan halkının çeşitliliğini yansıtacak formda kapsayıcı ve temsil edici olması gerektiğini söyledi. Kabil’de Taliban ve Cumhuriyet önderleri ortasında barış ve güvenlik bahislerinde görüşmelerin başlamasının ümit verici olduğunu tabir eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Taliban’la diyalog kanallarının açık tutulması, katı şartlara dayalı yaklaşım yerine kademeli bir angajman izlenmesi gerektiğini söz etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban’ın verdiği ölçülü bildirileri şimdilik müspet karşıladıklarını, fakat Taliban’ın kelamlarının değil hareketlerinin önümüzdeki sürecin şekillenmesini sağlayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Putin, Afganistan’da önümüzdeki devirde kurulacak hükümetle geliştirilecek alaka konusunda da eşgüdüm içinde olma noktasında mutabık kaldı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir