Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadağ’daki basın toplantısı konuşması

Bosna Hersek'te resmi temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradan Karadağ'a geçti. Erdoğan, Karadağlı mevkidaşı Milo ...


Bosna Hersek’te resmi temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradan Karadağ’a geçti.

Erdoğan, Karadağlı mevkidaşı Milo Cukanoviç ile basın toplantısı düzenledi.

ERDOĞAN KARADAĞ’DA KONUŞTU

Karadağ’da olmaktan memnunluk duyduğunu belirten Erdoğan, “Değerli dostum Cukanoviç’e nazik daveti ve misafirperverliği için şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Erdoğan, iki ülke ortasında son derece esaslı bağlantılar bulunduğunu belirterek, şu formda konuştu:

BİRİNCİ ZİYARETİMİ YAPMANIN MEMNUNLUĞUNU “YAŞIYORUM”

“Dost ve müttefik Karadağ’a birinci ziyaretimi yapmanın memnunluğunu yaşıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’na Antalya’da kelam vermiştim, geciktim demiştim. Artık pandemi dinlemeyeceğim, birinci ziyaretimi yapacağım demiştim. Geldik. Güzel ki de gelmişiz. Bu hoş görünümün içinde basın toplantısını yapıyor olmak bizi ayrıyeten memnun ediyor.

“DOSTLUK BAĞLARI ÇOK ESKİ VAKİTLERE DAYANIYOR”

Bedelli dostum Cukanoviç’e nazik daveti ve misafirperverliği için şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye ile Karadağ ortasındaki dostluk bağları çok eski vakitlere dayanıyor. Karadağ’ı birinci tanıyan ülkeler ortasındayız. Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmede ikili ilgileri daha da geliştirme konusundaki irademizi bir kere daha teyit ettik.

250 MİLYON DOLARLIK GAYE

250 milyon dolarlık bir gaye koyduk. Bu amacı belirleyelim dedik. 250 milyon dolara yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türk özel dalının Karadağ’daki varlığı, ticaret hacmimizi artırmamızı sağlıyor. Türkiye Karadağ’a en çok yatırım yapan 10 ülke ortasında yer alıyor.

“KARADAĞ’IN NATO’YA KATILMASINA TAKVİYE VERDİK”

Görüşmemizde ayrıyeten Balkanlar ve ülkelerimizi ilgilendiren memleketler arası mevzuları görüşme fırsatı bulduk. Balkanların ve Avrupa’nın değerli modülleri olan Türkiye ve Karadağ barış ve istikrara önemli katkılar sağlıyor.

Karadağ’ın Balkanlar’daki barışçıl siyasetlerini, tüm ülkelerle uygun bağlantılar geliştirme uğraşını takdirle izliyoruz. Karadağ’ın NATO’ya katılmasına tüm gücümüzle dayanak verdik.

“GEÇ KALMIŞ BİR ZİYARETTİ”

Biz tarihten gelen bir sorumluluğun mesuliyeti içerisindeyiz. Bu ziyaretleri devam ettirmeye çalışıyor ve değer veriyoruz. Bu ziyaret geç kalmış bir ziyaretti, bunu gerçekleştirmenin memnuniyeti içerisindeyim.

Bu kadar hoş bir yeri bugüne kadar görmemiş olmak bizim için bir eksiklikti, bunu gidermiş olduk. Birlik ve beraberlik içinde Bosna Hersek de inşallah düşünce ve sıkıntılarını aşar diye düşünüyorum.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir