Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Afet oluşturacak yerde yapılaşmadan uzaklaşalım

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte selin vurduğu Kastamonu ...


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte selin vurduğu Kastamonu’nun Bozkurt ilçesini ziyaret etti.

Oktay, Afet Uyum Merkezi’nde çalışmalar hakkında bilgi aldı, ilçe merkezinde incelemelerde bulundu. Basın mensuplarına açıklama yapan Oktay, selin akabinde bölgede elektrik meşakkatinin kalmadığını, ulaşım konusunda da tüm ana yollar, orta yollar ve köy yollarının açıldığını söyledi. Yalnızca bir köy yolunda çalışmaların sürdüğünü kaydeden Oktay, hasar tespit çalışmalarının da sürdüğünü bildirdi.

“MALA GELENİ GERİ GETİRİRİZ”

Oktay, yıkılan birtakım binalarda arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Gerek konut, gerek ticarethane, alt yapı, üst yapı, ziraî boyutta hem ilçe merkezinde hem de köylerimizde ziyan gören vatandaşlarımızın ziyanları tespit edilmekte. Mala geleni geri getiririz, bunda kararlıyız. İlçelerimizin, köylerimizin ayağa kalkmasını kısa müddette tamamlayacağız. Sıhhat konusunda da su basan hastanemizde her türlü sıhhat hizmetleri verilir hale geldi” dedi.

‘ÜSTESİNDEN GELEMEYECEĞİMİZ BİR ŞEY YOK’

Oktay, öteki tüm çalışmaların sürdüğünü, AFAD bünyesinde başlattıkları kampanyanın da vatandaşlar tarafından gönülden sahiplenildiğini vurguladı. Oktay, “AFAD bünyesinde açılan hesaplardaki yardımlar ağırlaşırsa çok daha süratli bir biçimde yaraları devletçe milletçe birlikte sararız. Birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece, dayanışmamızı sıkı sıkıya tuttuğumuz sürece; acıdan siyaset yapma yahut can kaygısındayken ‘nasıl siyaset yaparım’ kanısını büsbütün dışa attığımız vakit üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yok” diye konuştu.

‘DERE YATAKLARINA BİNA YAPMAYALIM’

Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dere yataklarına konut yapılmaması telaffuzunu hatırlatarak, “İklim değişikliğini tüm dünya olduğu üzere Türkiye olarak biz de hissediyoruz. Bu iklim değişikliğinin sonucu olarak da son 50-60 yılda yaşadığımız bu tıp afetleri çok daha sık yaşama ihtimalimiz artacak. Bunun için riskleri azaltmaya muhtaçlığımız var. Vatandaşlarımızdan lokal yönetimlerimizden rica ediyorum; lütfen gerek dere yatakları gerek heyelan bölgesi olsun afet oluşturacak yerde yapılaşmadan uzaklaşalım” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir