Curiosity yanlış yeri mi inceliyor?

Hong Kong Üniversitesi’ndeki Yer Bilimleri Bölümü’nden bir grup, Curiocity’nin bu vakte dek itinayla araştırdığı kaya yığınının aslında havadan ...


Hong Kong Üniversitesi’ndeki Yer Bilimleri Bölümü’nden bir grup, Curiocity’nin bu vakte dek itinayla araştırdığı kaya yığınının aslında havadan düşen kum ve siltten yapıldığını ileri sürdü.

Science Advances’te yayınlanan çalışmada grup, kökeni katiyetle gölslerle alakalı olan kayaların şimdiye kadar keşfedilen jeolojik kayıtların yalnızca küçük bir kısmını temsil ettiğini belirtti.

Örneklerin, nemli bir ortamın alterasyon minerallerinin katalizörü olduğu düşünülüyordu. Fakat takım, bunun milyonlarca yıl evvel çok farklı bir atmosferde yağışlı hava şartlarının bir sonucu olduğunu öne sürdü.

En gelişmiş 10 bilim aleti ve 17 kameradan oluşan bir ekiple donatılan Curiosity, bir vakitler mistik olan gezegenin şimdiye kadar 700’den fazla imgesini elde etti. Ayrıyeten, Mars’ta uzun menzilli hareketliliğin mümkün olduğunu da kanıtladı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir