Delta varyantına en savunmasız kişiler aşısızlar

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, dünya genelinde kaygı uyandıran Delta varyantının Türkiye'deki ...


Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, dünya genelinde kaygı uyandıran Delta varyantının Türkiye’deki gidişatı ve korunma önlemlerine ait değerlendirmelerde bulundu.

“Ağustos ayının ikinci yarısını yaşadığımız şu günlerde Delta varyantı, öngörüldüğü üzere, ülkemizde de baskın varyant haline gelmiş durumdadır. Delta varyantı evvelki soylara nazaran en az iki kat daha bulaşıcı bir varyant olarak tasaya sebep olmaktadır.” sözünü kullanan Kayıpmaz, bu varyant ile enfekte olan bireylerin hastaneye yatırılma mümkünlüğünün, Alfa yahut Vuhan varyantlarıyla enfekte olanlara nazaran daha yüksek olduğunun altını çizdi.

”EN SAVUNMASIZ BİREYLER AŞILARI TAMAMLANMAMIŞ OLANLAR”

Kayıpmaz, aşıların hala varyantlara karşı aktifliğini koruduğuna dikkati çekerek, “Delta varyantı karşısında en savunmasız bireylerin aşıları tamamlanmamış bireyler olduğu bildirilmektedir. Aşılar bizleri koronavirüse karşı aktif biçimde korumaktadır. Aşıları tamamlanmış bireylerin hastaneye yatış, hastalığı ağır geçirme ve virüs nedenli mevt riski, aşısız şahıslara nazaran manalı ölçüde düşüktür.” diye konuştu.

”UYGUN MASKE KULLANIMI ÖNEMLİ”

Aşılanma ile birlikte kişisel önlemlerin de hala ehemmiyetini ve geçerliliğini koruduğuna işaret eden Kayıpmaz, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Daha bulaşıcı olduğu ortaya konan Delta varyantına karşı elimizdeki en kıymetli koruyucularımız aşıyla birlikte ferdi tedbirlerimizdir. Delta varyantının bulaşmasının azaltılması için de uygun maske kullanımı kıymetlidir.

Kapalı alanlarda hane halkı dışındaki bireylerle bir ortada bulunulduğunda maske kullanımı, kıymetli ölçüde esirgeyicidir. Toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri, süpermarketler üzere kapalı alanlarda kesinlikle maske kullanımına devam edilmelidir.”


FİZİKİ ARALIK BULAŞ RİSKİNİ AZALTIYOR

Doç. Dr. Kayıpmaz, koronavirüsten korunmak için kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durulması gerektiğini belirterek, “Yapılan çalışmalar bireyler ortasında fiziki ara açıldıkça, Delta varyantının da bulaşma riskinin düştüğünü göstermektedir. Enfekte bir şahısla yakın aralıkta geçirilen vakit uzadıkça bulaşma riski de artmaktadır.” ikazında bulundu.

Kapalı yerlerde havalandırmanın unutulmaması gerektiğinin altını çizen Kayıpmaz, şunları kaydetti:

“Dış yerlerde yüzeylerle mümkün olduğunca temas edilmemesi, ellerin yüze götürülmemesi, ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması, ellerin yıkanamadığı durumlarda alkol bazlı el dezenfektanı kullanılması çok kıymetlidir. Kimi vakit uygulamayı unutsak da saydığımız kolay tedbirler ve aşılarımızı tamamlamamız, bizleri Delta varyantı tehlikesinden de koruyacaktır.”


DELTA VARYANTI

Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) 1 Haziran 2021’de koronavirüs varyantları için duyurduğu yeni isimlendirme sistemi kapsamında ülke isimleri yerine Yunan alfabesindeki harflere nazaran sınıflamaya geçildi. Bu çerçevede İngiltere varyantı “Alfa”, Güney Afrika varyantı “Beta”, Brezilya varyantı “Gama” ve Hindistan varyantı da “Delta” olarak isimlendirildi.

Delta varyantının bir çeşidi olan Delta Plus ise K417N ismi verilen, daha evvel Güney Afrika’da tespit edilen Beta varyantında da açıklanan “spike” protein mutasyonuna sahip. Kelam konusu varyant, bu mutasyon eklendiği için “plus” olarak isimlendiriliyor.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, 19 Ağustos’ta Kabine Toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, koronavirüs Delta varyantının Türkiye’de yüzde 90’ı geçtiğini, şu an yüksek oranda olmayan Delta Plus’ın da süratli biçimde arttığını bildirmişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir