Delta varyantıyla birlikte Karadeniz’de yoğun bakımlar doldu

Doğu Karadeniz'de çay ve fındık göçüyle birlikte hadise artışının önüne geçilmesi için kentlerin yanı sıra yaylalarda taşınabilir sıhhat ...


Doğu Karadeniz’de çay ve fındık göçüyle birlikte hadise artışının önüne geçilmesi için kentlerin yanı sıra yaylalarda taşınabilir sıhhat gruplarınca kurulan çadırlarda koronavirüs aşısı hizmeti uygulanıyor.

Aşı seferberliğinin sürdüğü bölgede olaylar, Delta varyantının da tesiriyle yükseliş gösteriyor.

Aşı olunması davetini yineleyen uzmanlar, Delta varyantının daha fazla bulaşıcı olduğu ve grip belirtileri gösterdiğini tabir ederek herkesin şahsî önlemini almasını öneriyor.

“YOĞUN BAKIMLAR DOLMAYA BAŞLADI”

KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk Aydın, Trabzon’da hastanelerin ağır bakım servislerinde yoğunluk yaşanmaya başladığını söyledi. Prof. Dr. Aydın, “Trabzon’da olay pozitifliğimiz yüzde 2’lerden yüzde 15’lere tırmanmış durumda. Yakın vakitte yüzde 18 üzere bir sayıya ulaşmıştık. Olay olumluluğunun yüksek sayılara ulaşmasıyla, maalesef hastanelerde ağır bakımlar teke düşürülmüş, hatta 3-5 hasta varken artık ağır bakımlar dolmaya ve yeni ağır bakımlar açmaya yanlışsız bir hareket başlamış durumda. Hadise olumluluğu hastanedeki hastalarımızın da artışına sebep olduğunu gözlemekteyiz.” dedi.

“DELTA VARYANTI YÜZDE 85 CİVARINDA”

Koronavirüsün Delta varyantının daha fazla bulaşıcı olduğunu ve grip belirtileri gösterdiğini söz eden Prof. Dr. Aydın, “Delta varyantı, çok daha uzak uzaklıktan çok daha az sayıda virüs ve çok daha kısa müddette basitçe bulaşabiliyor.

Oluşturduğu hastalık da üst teneffüs yolu enfeksiyonuna emsal gribal semptomlar veriyor ve beşerler ‘dondurma yedim, terledim’ üzere mazeretlerle sıhhat kurumuna başvurmuyor ve o sırada yaymaya devam ediyorlar.

Yaptığımız testlerin sonucunda, gün gün değişmekle birlikte yüzde 85 civarında Delta varyantının varlığı gösterilmiş durumda. Bu varyantın bu türlü kolay bulaşıyor ve hakimiyetini artırıyor olması bizi ürkütüyor.” diye konuştu.

“VİRÜSÜN MUTASYON YAPMA TALİHİNİ ARTIRIYORUZ”

Olay sayılarının daha fazla artmasını beklediğini aktaran Prof. Dr. Aydın, “Kurallara uymamazlık bu formda devam ederse, hadiseler eskisi üzere 65 binlere ulaşmayacaktır ancak 40 binleri bulabileceğini öngörüyorum. Sayıların artmasıyla da virüsün mutasyon yapma bahtını artırıyoruz. O vakit varyant oluşturarak aşıdan kaçan virüs oluşabilir ve o vakit savaş daha da büyür. Virüsün varyant oluşturmasına fırsat vermeden aşılarımızı süratlice tamamlamalıyız. 30 milyon kişinin aşılarını tamamlanmış, 50 milyon insanın hala aşıları yok. Bu önemli bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Bölgemizde de aşılama oranının bu sayılarda olduğunu gözlüyor ve duyuyoruz. Aşılamamızı artırmak zorundayız. Aksi halde virüs, varyant oluşturup tek silahımız aşıyı elimizden alma ihtimali çok yüksek.” sözlerini kullandı.

“AŞILARIMIZI TAMAMLARSAK BU TÜRLÜ BİR RİSKİ YAŞAMADAN UZAKLAŞMIŞ OLURUZ”

Prof. Dr. Aydın, “Bu durum bu türlü devam ederse ilerlemekte olduğumuz sonbahar ve kış aylarında sayıların daha büyük meseleler yaratabileceğini öngörmek mümkün. Umarım bu hareketliliğimi denetim altına alır, kurallara yine uyar ve aşılarımızı tamamlarsak bu türlü bir riski yaşamaktan uzaklaşmış oluruz.” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir