Dışişleri: ABD’nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘ABD İçin Çalışan Afganlar ve Ailelerine Yönelik Göçmen Kabul Programı’ açıklamasına reaksiyon ...


Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘ABD İçin Çalışan Afganlar ve Ailelerine Yönelik Göçmen Kabul Programı’ açıklamasına reaksiyon gösterdi.

Bakanlık Sözcüsü Tanju Bilgiç, yaptığı açıklamada, Afganların ABD’ye göç müracaatlarının üçüncü ülkelerden alınacağı kararı ile müracaatlar için Türkiye’nin de işaret edildiğini bildirdi.

“ÜLKEMİZ, ÜÇÜNCÜ ÜLKELERİN MEMLEKETLER ARASI SORUMLULUKLARINI DEVRALMAYACAK”

Bilgiç, şu açıklamada bulundu:

* ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ABD devleti, ABD merkezli STK’lar ve basın kuruluşları için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı ile Afganların ABD’ye göç müracaatlarının bağlı oldukları kuruluşlar aracılığıyla üçüncü ülkelerden alınacağı belirtilerek, müracaatlar için ülkemize de işaret edilmektedir.

* Öncelikle ABD’nin açıklaması bölgemizde büyük bir göç krizine neden olacak ve göç yollarında Afganların acılarını artıracaktır. Probleme bölge ülkeleri ortasında tahlil bulmak yerine ülkemizin isteği olmaksızın ülkemizde tahlil aranmak istenmesi kabul edilemez.

* Son 7 yıldır dünyada en fazla sığınmacıya mesken sahipliği yapan ülkemizin yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke ismine üstlenecek kapasitesi bulunmamaktadır. Türkiye olarak, ABD’nin sorumsuz ve ülkemize müracaattan aldığı kararı kabul etmiyoruz.

* ABD, şayet bu bireyleri ülkesine almak istiyor ise direkt uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür. Ülkemiz, hiçbir durumda üçüncü ülkelerin memleketler arası sorumluluklarını devralmayacak, kanunlarımızın üçüncü ülkeler tarafından kendi hedefleri için berbata kullanılmasına müsaade vermeyecektir.

* Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararları sonucunda yaşanan göç krizlerinin yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimse beklememelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir