Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Irak’ın imarı için projeler gerçekleştirmeye hazırız

Irak’ın istikrarının, bölgede kalıcı barış için hayati değer taşıdığını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Geçmişte olduğu üzere Iraka her türlü ...


Irak’ın istikrarının, bölgede kalıcı barış için hayati değer taşıdığını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Geçmişte olduğu üzere Iraka her türlü takviyesi vermeye devam edeceğiz. Zira Irak bizim kardeşimiz. Biz biliyoruz ki Irak istikrar içinde olmazsa komşularda, bölgemizde istikrara kavuşamaz. Bu sebeple Irak’ı bir rekabet alanı olarak değil, iş birliği ve iştirak yapacağımız bir ülke olarak görmeliyiz. 2019’da başlayan protesto şovlarında Irak halkı, refah, adalet ve yeterli idare talep etmişti. Sayın Kazımi önderliğinde kurulan hükümet, bu talepleri karşılama yolunda değerli adımlar attı” tabirlerini kullandı.

OVAKÖY-FİŞHABUR HUDUT KAPISI

Bölgedeki halkın dini ve mezhepsel ayrılıklardan çok çektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu ayrışmalara daha fazla tahammülümüz kalmadı. Kalıcı istikrar tıpkı vakitte hizmet odaklı bir siyaseti ve ekonomik ıslahatları gerektiriyor. Kapsamlı bir ekonomik ıslahat programı öngören Beyaz Kağıt bu bakımdan değerli bir adımdır. Halklarımızın kalkınması için stratejik altyapı projelerini hayata geçirmeliyiz. Irak’ın imarı için 2018 Kuveyt Konferansı’nda yaptığımız taahhüt kapsamında birtakım stratejik altyapı projelerinin gerçekleştirmeye hazırız. Bu projeler ortasında ülkemiz ile Irak ortasında; Ovaköy-Fişhabur’da yeni bir hudut kapısı açılması, Fişhabur’dan Bağdat’a otoyol ve demiryolu kontağı yapılması, Bağdat-Basra ortasındaki yol ve demiryollarının rehabilite edilmesi, Musul’da organize sanayi bölgesi kurulması, Basra-Fav Limanı’nın genişletilmesine katkı sağlanması, su alt yapısı, sulama ve su idaresi alanında projelerin hayata geçirilmesi var. Bu projeler yalnızca Irak’ın değil, tüm bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacaktır” dedi.

PKK’NIN MEVCUDİYETİNİ ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ

Çavuşoğlu güvenlik olmadan ekonomik kalmanın olamayacağını ve ekonomik kalkınma olmadan kalıcı istikrarın olamayacağını söz ederek, “Bölgemizde güvenliğe en büyük tehdit ise terörizmdir. Bölgesel iş birliğini, barışı ve istikrarı zehirleyen terör örgütleriyle taviz vermeden gayret etmeliyiz. Bölgemizin ve Irak’ın geleceğinde terörizmin asla yeri olamaz. DEAŞ, PKK, YPG, FETÖ üzere terör örgütleriyle birebir anda uğraş eden bir ülke olarak terörün karanlık yüzünü çok düzgün biliyoruz. DEAŞ, PKK, YPG üzere terör örgütleri, bölgesel güvenliği de tehdit ediyor. PKK terör örgütünün Irak’taki mevcudiyetini asla kabul etmeyeceğimizi bu vesileyle bir defa daha vurgulamak isterim” sözlerini kullandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir