Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ‘Türkiye’de iltica merkezi’ iddialarına yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’de iltica merkezi açılacağına dair tezlerin gerçek olmadığını açıkladı. Daha evvel, İngiliz basınında ...


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’de iltica merkezi açılacağına dair tezlerin gerçek olmadığını açıkladı.

Daha evvel, İngiliz basınında, İngiliz hükümetinin Pakistan ve Türkiye üzere ülkelerde mülteci merkezleri kurmayı planladığına dair haberler yayınlanmıştı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu argümanlarla ilgili olarak açıklama yaptı.

Çavuşoğlu, “BBC bu yanlışını anladı, özür diledi. Ve haberi sildi. Bu BBC üzere esaslı bir kuruluşa yakışmadı. Bu süreçte, biz de açıklama yaptık ve bu türlü bir şeyin gündeme gelmediğini, rastgele bir ülkeden bu türlü bir teklif gelmediğini, gelse de kabul etmeyeceğimizi net bir biçimde söyledik.” dedi.

MUHALEFETE YÜKLENDİ

Çavuşoğlu, tezlerle ilgili olarak muhalefeti de suçladı. Çavuşoğlu, “Bazı muhalefet partileri bu tezleri gerçekmiş gibi nitelendirerek, ülkemize ve bakanlığımıza saldırdı. Ayrıca İngiliz hükümetini de hedef alan açıklamalar yaptı. Ben bu duruma çok üzüldüm. Türkiye’de muhalefet bu duruma düşmemeli. Rendice edici bir duruma düştü. İsteseler bu haberin doğruluğunu teyit edebilirlerdi.” dedi. Çavuşoğlu sözlerini “ABD’den de konuyla ilgili açıklama geldi. Şimdi İngiltere reddediyor, BBC reddediyor, ABD reddediyor. Ancak muhalefet partileri hala bizi eleştiriyor.” ifadeleriyle sürdürdü.

Afganistan’dan tahliyesi süren Türk vatandaşların durumuna da değinen Çavuşoğlu, şu ana kadar 1400 kişinin tahliye edildiğini, tahliyelerin sürdüğünü açıkladı.

Ayrıntılar geliyor…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir