Dolar neden düştü, bundan sonra ne olabilir?

Dolar/TL, global piyasalarda doların hafta başında Mayıs’tan bu yana en sert bedel kaybını yaşamasının takviyesiyle gerilediği 8.4’ün de ...


Dolar/TL, global piyasalarda doların hafta başında Mayıs’tan bu yana en sert bedel kaybını yaşamasının takviyesiyle gerilediği 8.4’ün de altındaki düzeyiyle düşüş istikametli süreç görmeyi sürdürüyor.

Dolar/TL’de düşüşe dayanak veren ögeler ortasında turizmdeki canlı seyirle yaşanan düşük cari açık beklentisi ve global piyasalarda dolarda yaşanan kıymet kaybı yer alıyor.

İç piyasada para siyasetine ait kaygılar ise dolar/TL’de üst taraflı risk yaratan ana öge olmaya devam ediyor.

FED KAYNAKLI KAYGILAR ŞİMDİLİK AZALDI

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımlarını azaltacağına yönelik telaşların azalması yatırımcıları rahatlattı. Global piyasalarda risk iştahı artarken dolarda son periyottaki sert kazanımlarının akabinde bedel kaybetmeye başladı.

Fed klâsik olarak Jackson Hole’da düzenlenen yıllık iktisat toplantısını Cuma günü yapacak. Dikkatler Fed’in varlık alımlarını azaltma takvimine yönelik rastgele bir ipucu için Fed Lideri Jerome Powell’ın aktiflikte yapacağı açıklamalara çevrilmiş durumda.

Dolar, corona virüsünün daha bulaşıcı Delta varyantının global ekonomik toparlanmayı rayından çıkaramayacağı beklentisiyle emsal para üniteleri karşısında bir haftanın en düşük düzeyine yakın seyrediyor.

GÖZLER JACKSON HOLE’DA

Kimi analistler salgının yarattığı belirsizlikler nedeniyle ertelenmiş olsa da ABD’de tahvil alım programında azaltıma gidilmesi planının gerçekleşmeye yaklaşmasıyla doların daha da üst taraflı hareket edeceği görüşündeler. Bu nedenle yarınki Jackson Hole toplantısında Fed liderinin açıklamaları daha yakından izleniyor.

Dolar/TL enflasyonun siyaset faizi seviyesine yaklaşması ve bu yükselişe karşın Erdoğan’ın düşük faiz davetini tekrarlamasının akabinde 8.3’ten 8.68’e kadar yükselmiş, faizin yüzde 19’da sabit tutulduğu PPK kararı akabinde ise 8.4’e hakikat gerilemeye başlamıştı.

Dolar/TL bu sabah saat 08.59’da 8.37/8.39 düzeyindeydi. Euro/TL 9.84/9.87, sepet bazında TL 9.10/9.13 düzeyindeydi. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri dün 372/378 baz puan düzeyinden kapandı.

İç piyasada ise bugün TCMB’nin 14.30’da açıklayacağı haftalık para banka ve rezerv istatistikleri takip edilecek. Dış gündemde ise TSİ ile 15.30’da açıklanacak ABD ikinci çeyrek GSYH dataları ve haftalık işsizlik maaşı müracaatları izleniyor.

AĞUSTOS ENFLASYONU DEĞERLİ OLACAK

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Doların global kıymet kaybının devam etmesi risk iştahını canlı tutuyor. TL’de bundan en güzel yararlanabilen para üniteleri ortasında. Düşüşlerin Jackson Hole’da aksi bir bildiri gelmemesi halinde önümüzdeki hafta Cuma günü açıklanacak enflasyon verisine kadar devam edebileceğini düşünüyoruz” dedi ve ekledi:

“Teknik olarak dolar/TL’nin 8.3’ün altına 8.2’ye hakikat düşüşünü sürdürmesini bekliyoruz. Burada en değerli gelişme 3 Eylül’de açıklanacak enflasyon bilgileri ve 23 Eylül’deki TCMB faiz kararı olacak. Para siyasetinde sorgulanacak bir adım atılmazsa TL için yaz boyunca görüşümüz müspet.”

TCMB PPK metinlerinde enflasyon üzerinde siyaset faizi uygulayacağı tarafında taahhütte bulunuyor. Bu taahhüt Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise düşük faiz çağırısını Ağustos ayı sonrasını işaret ederek tekrarlamıştı.

Piyasalar yüzde 19 faizin artırılması gerekip gerekmediğini tartışırken bir taraftan da siyasi davetlerle enflasyon verisinin müsaade vermediği bir faiz indirimine Eylül ayında gidilip gidilmeyeceğini anlamaya çalışıyorlar.

Kısa vadede TL için global gelişmelerin de dayanağıyla optimistlik artarken en büyük telaş kaynağı ise 3 Eylül’de açıklanacak enflasyon dataları ve bu dataya nazaran 23 Eylül tarihindeki TCMB faiz kararı olmaya başladı. Yatırımcılar bu iki gelişmenin TL’ye negatif tesirinden hayli kaygılı.

Bir öteki taraftan ise Erdoğan’ın da söylediği üzere TCMB’nin toplam rezervlerinin kısa vadede 115 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

DÖVİZ MEVDUATLARDA ARTIŞ

Birebir bankacı bugün açıklanacak TCMB bilgilerinden yerleşiklerin döviz mevduatlarını da takip edeceklerini belirterek, “Yaz aylarında 10 milyar dolara yakın yabancı para mevduat artışı var. Bugün de 1 milyar doların üzerinde düşüş bekliyoruz, düşüşün kurumsal döviz satışı kaynaklı olduğunu görüyoruz. Yaz başından beri yaşanan 10 milyar dolar döviz mevduatı artışına bakınca bunun TL mevduat düşüşü yaratmadığını görüyoruz. Bu ya yastık altı meblağın ya da turizm kaynaklı döviz girdisinin olduğunu gösteriyor. Bizce tesirin büyük kısmı turizm kaynaklı” dedi.

Piyasalarda, Afganistan’taki süreç ve corona virüsü takip edilen başka gelişmeler ortasında yer alıyor. (REUTERS)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir