Dünyanın en küçük üstün zekalı çocuğu

ABD’nin California eyaletinde yaşayan ve yürümeye şimdi başlayan 3 yaşındaki Kashe Quest tarihe geçti. Küçük kızın tarihe geçmesine neden olan ...


ABD’nin California eyaletinde yaşayan ve yürümeye şimdi başlayan 3 yaşındaki Kashe Quest tarihe geçti.

Küçük kızın tarihe geçmesine neden olan özelliği ise zekası..

146 IQ PUANI VAR

146 IQ puanına sahip Kashe Quest,  3 yaşında olmasına karşın, periyodik tablodaki tüm elementleri ezbere biliyor, İspanyolca öğreniyor ve tenis oynuyor.


DÜNYANIN EN KÜÇÜK ÜSTÜN ZEKALISI

Quest, bu özelliği sayesinde, üyeliğin yalnızca IQ testlerinde en yüksek puanları alan şahıslarla hudutlu olduğu Mensa’nın tıpkı vakitte da dünyanın en genç üstün zekalı üyesi oldu.

Kashe’nin babası Devon Guest, “Bize her vakit, etrafını keşfetme ve ‘neden’ sorusunu sorma eğilimini gösterdi. Bir şeyi bilmiyorsa, onun ne olduğunu ve nasıl işlediğini bilmek ister ve öğrendiğinde onu uygular” diye konuştu.

DOKTORA GÖTÜRDÜLER

Bununla birlikte ailesi, Kashe birinci sözünü söyler söylemez hünerlerinin süratle geliştiğini söyledi. Kısa müddet sonra beş yahut daha fazla söz içeren cümleler kurmaya başladı. Akabinde kızlarının yaşına nazaran fazla ileri olduğunu düşünen aile onu bir doktora götürdü.

Kashe’nin annesi Sukhjit, “18 aylık iken muayenesinde tabibin sorduğu sayı hal ve renk eşleştirmelerinde büyük bir muvaffakiyet gösterdi. Tabibi bu durumun olağanüstü olduğunu ve araştırılması gerektiğini söyledi” dedi.

Akabinde Kesha’nın ebeveynleri onu Mensa testini yapan bir psikoloğa götürmeye karar verdi. Sonuçlarda küçük kızın IQ’sunun 146 olduğu görüldü. Albert Einstein’ın ve Stephen Hawking’in IQ’su ise 160.

“ZEKASINDAN EMİN OLMUŞ OLDUK”

Sukhjit, “Bence bu testi yaptırarak, onun zekasından emin olmuş olduk. Gelişimi, doğal merakı ve mizacı açısından ona muhtaçlık duyduğu her şeyi verdiğimizden emin olmak istiyoruz. Bunu yapmak için üzerimize düşeni yaptığımızdan emin olmak istedik” dedi.

PERİYODİK TABLOYU EZBERE BİLİYOR

Küçük çocuk şimdiden haritada 50 eyaletin tamamını hal ve pozisyonlarına nazaran ayırt edebiliyor. Birebir vakitte, periyodik tablodaki tüm elementleri ezbere biliyor, İspanyolca öğreniyor ve tenis oynuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir