Elektrikli araçlar hayalleri süslüyor

Milletlerarası kontrol ve danışmanlık şirketi EY, Mobilite Tüketici Endeksi'nin sonuçlarını açıkladı. Endeks; Avustralya, Kanada, Çin, Almanya ...


Milletlerarası kontrol ve danışmanlık şirketi EY, Mobilite Tüketici Endeksi’nin sonuçlarını açıkladı. Endeks; Avustralya, Kanada, Çin, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Yeni Zelanda, Singapur, Güney Kore, İsveç, Birleşik Krallık ve ABD olmak üzere 13 ülkeden 9 binden fazla tüketicinin elektrikli araç satın almaya ait görüş ve eğilimini yansıtıyor. Anket sonuçlarına nazaran; elektrikli araç satışlarında gelecek 12 aylık devirde patlama yaşanacağı öngörülüyor. Gelecek yıl araç satın almayı planlayan her 10 tüketiciden 4’ü (%41) elektrikli araç satın almayı planlıyor. Kelam konusu oranın Kasım 2020’deki endeks sonuçlarına nazaran 19 baz puan yükseldiği görülüyor. Bununla birlikte halihazırda elektrikli araç sahibi olan tüketicilerin %77’si bir sonraki aracının da elektrikli olacağını tabir ediyor.

GENEL TALEP ARTTI

Genel olarak tüketicilerin %50’si elektrikli ya da yanmalı motor bir araç satın almayı planlıyor. Kelam konusu oranın Kasım 2020’deki endeks sonuçlarına nazaran 17 baz puan yükseldiği görülüyor. Tüketicilerin %65’i elektrikli ya da yanmalı motor bir araç satın almayı gelecek 12 aylık devir için planlıyor. Anket sonuçları elektrikli araçlara olan ilginin temelinde çevresel tasaların yer aldığını gösteriyor. Tüketicilerin %78’i Covid-19 pandemisinin çevresel hususlar ile ilgili farkındalığını arttırdığını belirtiyor. Elektrikli araç satın almayı planlayanların %53’ü ferdi olarak kendi çevresel tesirlerini azaltmanın sorumlulukları olduğunu lisana getiriyor.  Ankete katılan tüm tüketicilerin %66’sı elektrikli bir araç için daha fazla fiyat ödemeyi kabul edebileceğini belirtirken, bir sonraki aracının elektrikli olacağını söyleyenlerde bu oran %91’e yükseliyor. Öte yandan elektrikli araç satın almayı planlamayan tüketiciler için fiyat en kıymetli belirleyici faktör olarak öne çıkıyor.

ALTYAPI DEĞERLİ

Elektrikli araç pazarının ivmelenmesi beklenirken, başka taraftan şarj altyapısı ile ilgili belirsizlikler devam ediyor. Elektrikli araç satın almayı planlamayan tüketiciler için şarj altyapısı en değerli belirleyici faktörler ortasında yer alıyor.

EY Türkiye Mobilite Dal Önderi Serdar Altay mevzu ile ilgili olarak, “Elektrikli araçlarda bir dönüm noktasındayız. Pandeminin tesirlerinin devam ettiği bu devirde tüketicilerin araç satın alma iştahlarının yüksek olmasının yanı sıra elektrikli araçlara yönelik talebin kayda bedel halde arttığını görüyoruz. EY olarak elektrik araçların 2033 yılına kadar global araç satışlarını domine eden bir pozisyona geleceğini öngörüyoruz. Öteki bir kıymetli nokta ise birçok tüketicinin çevresel telaşlar yahut uzun vadeli maliyetlerin daha düşük olacağının anlaşılması nedeniyle elektrikli araç için daha fazla fiyat ödemeye istekli olması” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir