Embriyoyu dondurmak tüp bebek tedavisinde avantaj sağlıyor

Tüp bebek tedavisi kapsamında embriyoların dondurularak saklanması ve istenildiği vakit çözülerek bebek sahibi olmak maksadı ile kullanılması 30 ...


Tüp bebek tedavisi kapsamında embriyoların dondurularak saklanması ve istenildiği vakit çözülerek bebek sahibi olmak maksadı ile kullanılması 30 yılı aşkın müddettir dünya genelinde tercih ediliyor. Son yıllarda Türkiye’de de uygulanan bu sistem sayesinde doğan çok sayıda sağlıklı bebeğin olduğunu belirten Bayan Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma, tüp bebek tedavi sürecinde birçok avantaj sağlayan embriyo dondurma metoduyla, çiftlerin transfer sonrası kullanılmaya uygun sağlıklı embriyolarının gelecekte kıymetlendirilmek üzere saklandığını söyledi. Ayrıyeten, dondurulmuş embriyo transferlerinde taze embriyo transferlerine nazaran gebelik oranlarının daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

“EKSİ 196 DERECEDE DONDURULUYOR”

Tüp bebek tedavisiyle oluşturulan embriyoların ileri bir tarihte kullanılmak üzere dondurularak saklanmasına embriyo dondurma süreci denmektedir diyen Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma, “Tıpta teknolojinin gelişimi ile birlikte üreme sıhhatinde da yerini alan yeni metotlar çok sayıda çiftin hayaline kavuşmasını sağlıyor. Bunlardan biri de son periyotta tedavi protokülüne dahil ettiğimiz embriyo dondurma sistemi.” sözlerini kullandı.

Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma, “Yapılan bilimsel çalışmalarda tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan ilaçların ve bunların sonucunda bedenin verdiği cevap olarak yükselen hormonların muhakkak oranda rahim iç zarını etkileyebildiği görülmüştür. Bu durum bireyden bireye ve kullanılan ilaç ölçüsü ve yükselen hormon düzeylerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Buna bağlı olarak embriyolar dondurularak yüksek hormon düzeylerinin tesirinin ortadan kalkması beklenir. Rahim doğal yapısına kavuştuğunda, embriyolar çözülerek transfer süreci gerçekleştirilir. Vitrifikasyon ismi verilen prosedür sayesinde özel sıvılar ve teknikler kullanılarak her bir embriyo dakikada 10 bin derecelik bir ısı düşüşü sağlanarak dondurulur ve kullanım vaktine kadar da eksi 196 derecede koruma edilir.” diye konuştu.

“EMBRİYO DONDURMA TEKNİKLERİNİN GELDİĞİ NOKTA ÜST DÜZEYDE”

Embriyo dondurma sürecinin evvelki yıllarda yalnızca muhakkak hasta kümelerinde önerilen bir prosedür olduğunu hatırlatan Tohma, “Özellikle tedavi sürecinde rahim iç zarının kâfi kalınlığa ulaşmadığı hastalarda ya da progesteron dediğimiz hormonun yükselmesi durumunda dondurulmuş embriyo transferi tercih edilmekteydi.” dedi.

Günümüzde embriyo dondurma tekniklerinin geldiği noktanın üst seviyede olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Tohma, “Günümüzde elde edilen datalar, taze embriyo transferi yerine donmuş embriyo transferi tercih ettiğimizde denetimimiz dışında gelişen hormonal değişikliklerden ve bunun rahim iç zarı üzerindeki olumsuz tesirlerinden korunduğumuzu göstermektedir. Bu datalar ışığında; yumurta toplama sürecinden sonra embriyoları dondurup saklamak ve sonrasında hormon düzeylerini denetim altında tutup rahmin kendini toparlama sürecinin akabinde transferi yapmakla muvaffakiyet bahtını direkt artırmış oluyoruz. Günümüzde embriyo dondurma tekniklerinin geldiği nokta epey üst seviyededir. Dondurulan embriyolar çözüldüğünde çok büyük oranda canlanmakta ve bunlarla çok sayıda gebelik muştusu verip sağlıklı doğumlar elde etmekteyiz.” dedi.

HANGİ ÇİFTLERE EMBRİYO DONDURMA SİSTEMİ ÖNERİLİR?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan embriyo dondurma sisteminin çiftlere fizikî, ekonomik ve vakit açısından büyük yarar sağladığını belirten Doç. Dr. Yusuf Aytaç Tohma; embriyo dondurma için uygun olan çiftleri şu formda sıraladı: “Polikistik Over tanısı almış ve tedavi sırasında hormon düzeyleri çok yüksek düzeylere ulaşan hastalarda. Anne adayında düşük yumurta rezervi kelam mevzusuysa. Embriyolar üzerinde genetik tarama yapılması gereken durumlarda (ilerleyen yaşa bağlı ya da taşıyıcı oldukları olası genetik hastalık kelam konusuysa).Çift, şu an çocuk sahibi olmayı düşünmüyor lakin gelecek periyotlar için anne-baba olma talihini korumak istiyorsa.Transfer sonrası kullanılmayan sağlıklı embriyolar kalmışsa. Ailede erken menopoz öyküsü varsa.Yumurta rezervini olumsuz etkileyebilecek kemoterapi ya da radyoterapi alınması gereken durumlardan evvel. Bilhassa çikolata kisti nedeni ile cerrahi operasyon geçirecek anne adaylarında operasyon öncesinde embriyo dondurma tekniği önerilir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir