Emtia fiyatları bu hafta yükselişe geçti

Global hisse piyasaları Jackson Hole İktisat Siyasetleri Sempozyumu'ndan beklenenden daha şahin bir bildiri çıkmaması ile alış yüklü bir haftayı ...


Global hisse piyasaları Jackson Hole İktisat Siyasetleri Sempozyumu’ndan beklenenden daha şahin bir bildiri çıkmaması ile alış yüklü bir haftayı geride bırakırken, gelecek hafta gözler ağır data gündemine çevrildi.

EMTİA FİYATLARI ALIŞ YÜKLÜ İLERLİYOR

Powell’ın konuşması öncesinde emtia fiyatları alış yüklü bir seyir izlerken, dolar endeksindeki gerileme, Çin’de koronavirüs kısıtlamalarının akabinde iktisadın olağana dönmeye başlaması ve tedarik zincirinde oluşabilecek aksamalara rağmen artan emtia talebi kelam konusu yükselişlerde başrol oynadı.

ALTININ ONS FİYATI ARTTI

Hafta boyunca 1.780-1.800 dolar aralığında hareket eden altının ons fiyatı, Powell’ın konuşmasının akabinde analistlerin değerli direnç olarak kaydettiği 1.810 doların üzerine çıktı. Altının onsu haftayı yüzde 2 artışla 1.817 dolardan tamamladı.

BAKIRIN LİBRESİ GÜÇLENDİ

Bakırın libresi bu gelişmelerle geçen haftaki sert düşüşü kısmen telafi ederek, yüzde 4,26 bedel karıyla 4,26 dolara yükseldi.

PETROL FİYATLARI YÜKSELDİ

Koronavirüsün Delta varyantının ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği telaşı hala piyasalarda bir risk ögesi olmaya devam etse de Çin’de iktisadın olağana dönmeye başladığına ait haber akışı ve Meksika körfezindeki petrol üretim alanlarının kasırga telaşıyla boşaltılması petrol fiyatlarını destekledi.

Brent petrolün varil fiyatı Haziran 2020’den bu yana en güçlü haftalık yükselişini kaydederek, yüzde 10,6 ve 6,6 dolar kıymet çıkarıyla 71,59 dolara çıktı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir