En çok internet sitesi içeriği üretilen 4. dil Türkçe

Koronavirüs salgını nedeniyle internet kullanımının epeyce artması, internet sitelerine yaradı. Birçok içerik ve alışveriş sitesi, bu devirde ...


Koronavirüs salgını nedeniyle internet kullanımının epeyce artması, internet sitelerine yaradı. Birçok içerik ve alışveriş sitesi, bu devirde hayli uygun gelirler elde etti.

Türkiye dahil dünyanın dijital karnesini ortaya koyan We Are Social Dijital 2021 raporuna nazaran, dünyada en çok ziyaret edilen web sitesi Google oldu. Türkçe ise en çok internet sitesi içeriği üretilen 4. lisan pozisyonunda yer aldı.

Rapora dair açıklamalarda bulunan Vevo Medya kurucusu Mustafa Kıranatlıo, “İnsanların günde ortalama 7 saatini internette geçirdikleri göz önünde bulundurulduğunda, internetin yakın gelecekte hayatımızın çok büyük bir kısmını kapsayacağını söyleyebiliriz.” dedi.


“AKTİF KULLANICI SAYISI 4,6 MİLYAR”

Dijital dönüşümün uygun okunması gerektiğini de söz eden Kıranatlıo, “Bugün için dünya genelinde faal internet kullanıcı sayısının 4,6 milyar şahsa ulaştı ve bu da dünya nüfusunun yarısından fazlasına tekabül ediyor.

İnternete erişimin yüzde 92,6’sının taşınabilir telefonlar üzerinden gerçekleştirildiği dikkate alındığında eğitimden, pazarlamaya, reklamdan, cümbüşe her şeyin taşınabilir bağlantıya yönelik olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz.

“HER ŞEYİN KALBİ İNTERNETTE ATIYOR”

Eğitimin, ticaretin, reklamın hasılı her şeyin kalbi artık internette atıyor. Firmalar, şirketler, bireyler kendilerini bu yeni duruma nazaran konumlandırmalılar.” diye konuştu.

Rapora nazaran en çok kullanılan internet tarayıcılarının Chrome, Safari ve Firefox olduğunu belirten Mustafa Kıranatlıo, “Yine en çok ziyaretçi akınına uğrayan üç sitenin de Google, Youtube ve Facebook olduğunu görüyoruz.” dedi.

İNTERNET SURATINDA GERİDEYİZ

Araştırmada öne çıkan bir başka konu ise, Türkçe’nin dünya genelinde site içeriği üretilen lisanlar ortasında 4. olduğu. Fakat buna karşılık Türkiye, Endonezya, Nijerya, Kenya, Fas üzere ülkelerle birlikte en yavaş kablolu internet suratına sahip ülkeler ortasında yer alıyor.

Google’ın arama motorları kategorisinde yüzde 91,4 ile tartışmasız dünya başkanı pozisyonunda bulunuyor. Google’ı yüzde 2,7 ile Bing ve yüzde 1,5 ile Yahoo takip ediyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir