Erzincan’da Ekolojik Üst Geçit, güvenli geçiş rotası oldu

Yaban hayatını korumak ve trafik kazalarının önüne geçmek için Ekolojik Üst Geçit projesi büyük değer arz ediyor. Bu kapsamda Ulaştırma ve ...


Yaban hayatını korumak ve trafik kazalarının önüne geçmek için Ekolojik Üst Geçit projesi büyük değer arz ediyor.

Bu kapsamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yaban hayvanlarından kaynaklanan kazaları engellemek ismine Erzincan’da projeyi hayata geçirdi.

Ekolojik Üst Geçit, besicilerin inançlı rotası haline gelirken, bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü.

BİRİNCİ KERE ERZİNCAN’DA YAPILDI

Üzümlü ilçesine bağlı Karakaya, Pişkidağ ve Sarıkaya köylerindeki besicilerin isteği üzerine Çermik mevkisine 3 milyon 400 bin lira bütçe ile üst geçit yapıldı.

Türkiye’de örnek proje olarak gösterilen ve birinci defa Erzincan’da yapılan çelik konstrüksiyon üzerine inşa edilen üst geçit ile yaralamalı ve ölümlü trafik kazalarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

BÖLGE İNSANI RAHAT BİR NEFES ALDI

Karayolları 16. Bölge Müdürü Mustafa Horuz, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün trafik güvenliğini her şeyin üstünde tuttuğunu ve yapılan geçitle bölge beşerinin rahat bir nefes almasının sağlandığını söyledi.

Kara yolunun geçtiği bölgede binlerce dönüm mera bulunduğunu lisana getiren Horuz, “D-100 kara yolumuz mera alanlarımızı ikiye kesmekte ve alanın ortasında bulunmamız nedeniyle yol üzerinde kaçak yahut toplu hayvan geçişlerine maruz kalmaktaydı. Bu geçişler sırasında vakit zaman maddi yahut yaralamalı hatta ölümlü kazalar meydana geliyordu.” diye konuştu.

CAN VE MAL GÜVENLİĞİ SAĞLANDI

Horuz, kara yollarında uygulanan “kaza kara noktaları” kapsamında üst geçidin inşa edildiğini kaydetti. Devlet eliyle yapılan geçidi kullananların sayısının da yüksek olduğunu söz eden Horuz, şöyle konuştu:

“Türkiye’de birinci defa çelik konstrüksiyon üzerine inşa edilmiş geçit özelliğini taşıyor. Bölge çiftçimizin son derece hassas olması ve geçitten sonuna kadar yararlanmasından dolayı sevinçliyiz. Bir iki sefer hayvanlar burayı kullandıktan sonra artık tabiatıyla geçecekler. Hasebiyle burada yetişen hayvanlar geçitten karşıya geçirilerek, çarçabuk meraya ulaşımı sağlanacak. Yapılan köprüyle daha evvel hayvanların geçişi sırasında yaşanan kazalar ortadan kalkmış, kara yolundaki can ve mal güvenliği sağlanmıştır.”

Erzincan’da Ekolojik Üst Geçit, inançlı geçiş rotası oldu FOTO GALERi


“SON DERECE MODERN”

Karakaya köyü muhtarı Yakup Ayhan da “Ekolojik Üst Geçit” yapıldıktan sonra köylülerin kara yolunu hayvanlarıyla birlikte karşıdan karşıya geçmekten korkmadıklarını söyledi.

Ayhan, “Son derece çağdaş ve hoş bir üst geçit yapıldı. Rahat ve tehlikesiz bir formda karşıya geçme imkanı bulduk. Vesile olanlardan Allah razı olsun.” dedi.

Üst geçidi kullanmaya başlayan besicilerden Yunus Kol ise hayvanlarını kara yolundan karşıya geçirirken değerli kazalar atlattığını, geçidin yapılmasıyla herkes üzere kendisinin de rahat bir nefes aldığını belirtti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir