Eşinizle birlikte daha sağlıklı olabilmenin 5 yolu

Bir düşünün: Eşiniz bir kase dondurma yediğinde, sizin de canınız mı istiyor? Birlikte olmayı teklif ederse, yürüyüşe çıkmak için daha fazla ...


Bir düşünün: Eşiniz bir kase dondurma yediğinde, sizin de canınız mı istiyor? Birlikte olmayı teklif ederse, yürüyüşe çıkmak için daha fazla motive oluyor musunuz? Yanıtınız evet ise, eşinizin sıhhatiniz üzerindeki tesirinin ne kadar kıymetli olabileceğini biliyorsunuzdur. Yapılan bir araştırma, bir partner daha fazla antrenman yapmaya başladığında, kilo verdiğinde yahut sigarayı bıraktığında, başkasının de olumlu bir değişiklik yapma ihtimalinin yüksek olduğunu buldu. Direkt kalp sıhhatini etkileyen bu alışkanlıkları hayatınıza dahil etmenizi sağlayacak ipuçları…

1. ORTAK BİR AMAÇ BELİRLEYİN

Daha sağlıklı ve fit bir imaja kavuşmak istiyorsanız, eşinizle birlikte ortak maksatlar belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Gün içerisinde işle geçen vaktinizi telafi etmek için eşinizle geçirebileceğiniz ortak aktiviteler bağınızı daha canlı tutmaya fayda. Bu aktifliklerin ortasına keyifli yürüyüşleri, dans kurslarını ya da pilates derslerini dahil ederek hareketliliğinizi artırabilirsiniz. Ayrıyeten, birlikte hazırlayabileceğiniz yeni sağlıklı tarifler sayesinde tertipli bir diyetin kesimi olabilirsiniz.

Sıhhatiniz açısından istediklerinize yönelik ortak bir maksat belirlemek, motivasyonunuzu ve kararlılığınızı artırmanın en kolay yolu haline gelebilir. Ortada ufak kaçamaklarla kendinizi ve sevdiğinizi ödüllendirerek kurallara daha bağlı kalmayı sağlayabilirsiniz.

2. UYKUNUZU SENKRONİZE EDİN

Uyku bozukluklarının genel manada kalp hastalığı riskini artırdığı biliniyor. Uzmanlar, günde en az 7 saat kesintisiz bir uykunun bağışıklığınızı güçlü tutmak için gerekli olduğu konusunda ikazlarda bulunuyor. Eşinizle birlikte kaliteli bir uyku sistemine sahip olabilmek için yapabileceğiniz kimi şeyler var. Zira, birinizin uykusuz kalması demek oburunun uykusunun bölünmesine yol açabilir. Rutin bir ahenge saati belirleyin ve öncesinde uyarıcı ekranlardan uzak durun. Biriniz uyumaya tam olarak hazır olmasa bile, uykunun bölünmesini önlemek için her gece tıpkı saatte yatmaya kelam verin.

3. KİMİ SAĞLIKLI MÜSABAKALAR AYARLAYIN

Biraz rekabet, hesap verebilirliğinizi artırmanıza yardımcı olur. Kilo, idman ve diyet müsabakaları ortadaki rekabeti perçinleyerek sıhhatinize kavuşmanızı sağlayacak amaçlardan biri haline gelebilir. Sizin yahut eşinizin her hafta en fazla adımı atıp atmadığını görmek için telefonunuzda fiyatsız adım sayacını kullanın ve en lezzetli vejetaryen yemeğini kimin yapabileceğini görmek için arkadaşlarınızı takım yemeklerine davet edin. Materyaller hazırsa, yarış başlasın!

4. TAKIM OLARAK ÇALIŞIN

Alışverişe gittiğinizde denetimden çıkarcasına kendinizi kaybettiğinizi düşünüyorsanız, birbirinizi frenlemenin yollarını keşfedebilirsiniz. Sepete koyduğunuz her gerece ‘Acaba, bunu nitekim tüketmeliyiz?’ gözüyle bakın ve ortak kararla eleme yoluna gidin. Ortada bir, herkesin kendi istediği bir şeyi alma özgürlüğü koyarak, motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

Keri Gans, “İkiniz de mağazaya giderseniz, beyaz ekmekten kepekli buğdaya geçme yahut yeni bir sağlıklı tanımın gereçlerini satın alma seçimini birlikte yapabilirsiniz ve kimse kırgın hissetmeyecektir” diyor.  Küçük Değişim Diyeti . Oradayken, soda ile değiştirebileceğiniz aromalı bir köpüklü su seçin.

5. TABİP DENETİMİ İÇİN TEŞVİK EDİN

En uygun bahsiniz, olumluya odaklanmaktır. Birlikte uzun bir hayat yaşamak istediğinizi ona bildirin ve bunun için gerekli olan rutin hekim denetimleriniz için birbirinizi teşvik edin. Sıhhat durumunuzu denetim altında tutarak hayatınızda neleri değiştirmenizi gerektiğini daha güzel anlayabilir ve ailenizin huzurunu sağlayabilirsiniz. Bilhassa muhakkak bir yaştan sonra bunun ne kadar kıymetli olduğunu daha yeterli keşfedeceksiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir