Eski İngiliz General: Afganistan’dan çekilmek stratejik hata

Eski üst seviye İngiliz General Richard Barrons, BBC Radio-4'e açıklamalarda bulundu. Barrons "ÇEKİLMEK STRATEJİK HATA" "Şimdi geri çekilme ...


Eski üst seviye İngiliz General Richard Barrons, BBC Radio-4’e açıklamalarda bulundu.

Barrons

“ÇEKİLMEK STRATEJİK HATA”

“Şimdi geri çekilme stratejik bir kusur. Bunun bizim çıkarımıza olduğuna inanmıyorum.” diyen Barrons, askerlerin geri çekilmesi kararıyla Asya, Afrika ve Orta Doğu’daki müttefiklere “gerçekten bahtsız bir mesaj” gönderildiğini söyledi.

Barrons, “İnsani yahut siyasi krizin olmamasını sağlamaktansa ayrılmayı tercih ediyoruz. Afganistan’da terör örgütlerinin tekrar kurulması, Avrupa’ya ve öteki yerlere ziyan verme riskini göze alacağız. Bence bu çok zayıf bir stratejik sonuç.” sözünü kullandı.

“RAPORLAR RAHATSIZ EDİCİ”

İngiliz hükümetinden bir sözcü de şu sözleri kullandı:

“Afganistan’daki güvenlik durumunun önemli olduğunun ve artan şiddete ait raporların son derece rahatsız edici olduğunun farkındayız. Afganistan’daki çatışmaya rastgele bir askeri tahlil olduğuna inanmıyoruz ve Taliban’ı şiddet kampanyalarını sona erdirmeye ve Afgan hükümetiyle manalı bir diyaloga girmeye çağırıyoruz. Kalıcı bir barışın sağlanması için müzakere edilmiş bir tahlil bulunması gerekiyor.”

Afganistan’da şiddet olaylarının artması nedeniyle ABD ve İngiltere’nin Kabil büyükelçilikleri, dün Afganistan’daki vatandaşlarından, bulabildikleri tüm uçuşları kullanarak en acil biçimde bu ülkeyi terk etmelerini istemişti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 8 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Afganistan’daki İngiliz askeri birliklerinin büyük çoğunluğunun çekildiğini ve tamamının ülkeden ayrılacağını belirterek, “Bizi Afganistan’a getiren tehdit büyük ölçüde azaldı.” sözünü kullanmıştı.

TALİBAN’IN İERLEYİŞİ

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı alması ve Afgan idaresinin Taliban’la barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının akabinde Taliban atakları sürat kazandı.

Taliban, hazirandan itibaren onlarca ilçeyi ele geçirdikten sonra kuşatmaya aldığı vilayet merkezlerine yöneldi. Ülkenin İran hududundaki Nimruz vilayet merkezi Zaranc, Taliban’ın ele geçirdiği birinci vilayet merkezi oldu.

Afgan hükümet güçlerinin Taliban’a karşı denetimi kaybettiği vilayet merkezi sayısı, kuzeydoğudaki Tahar vilayetinin merkezi Talukan kentinin de örgütün eline geçmesiyle 5’e yükselmişti.

Güneyde Helmand, kuzeydoğuda Badahşan, kuzeyde Samangan ve batıda Herat vilayet merkezleri de Taliban’ın şiddetli taarruzları altında.

Taliban, Afganistan topraklarının yüzde 80’den fazlasını denetim ettiğini öne sürüyor.

Vakit zaman savaş uçaklarıyla Afgan ordusuna dayanak veren ABD’nin askeri faaliyetleri ay sonunda bitecek.

Birleşmiş Milletlere (BM) nazaran, Taliban taarruzları ve çatışmalarda, son bir ayda 1000’den fazla sivil hayatını kaybetti. Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komitesi, mayıs başından ağustosa kadar yaklaşık 1 milyon sivilin konutlarından olduğunu açıkladı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir