Eskişehir’de bisikletçi kardeşler, yaşlarına rağmen tutkularından vazgeçmedi

Eskişehir'de 1952 yılında Devlet Demiryolları'nda çalışırken, işe bisikletle gidip gelen arkadaşlarından görerek bisiklet sporuna başlayan 2 ...


Eskişehir’de 1952 yılında Devlet Demiryolları’nda çalışırken, işe bisikletle gidip gelen arkadaşlarından görerek bisiklet sporuna başlayan 2 çocuk, 3 torunu olan 87 yaşındaki Mustafa Ertan, 1957 yılında ulusal gruba seçildi.

1959 yılında Türkiye şampiyonu olan Mustafa Ertan’ın 76 yaşındaki kardeşi Osman Ertan da ağabeyinin takviyesiyle bisiklete merak sardı.

1968 yılında ulusal kadroya seçilen Osman Ertan, ağabeyi ile uzun yıllar birbirlerine rakip olarak yarıştı. İki kardeş, ilerleyen yaşlarına karşın çabucak her gün bisikletlerine binip, yaklaşık 50 kilometre pedal çeviriyor.

“GENÇLER BENİ GÖRÜNCE ŞAŞIRIYOR”

Eskişehir Şeker Fabrikası’ndan emekli olduktan sonra bisiklet binmeye hala devam ettiğini söyleyen Mustafa Ertan, “Bisiklet sporuna 1952 yılında Devlet Demiryolları’nda çalışan arkadaşlarımdan görerek başladım. 1954 yılında Şeker fabrikası grubunda yarıştım. 1957 yılında Türkiye Şampiyonası’nda çok yeterli durumdaydım fakat bisikletim arıza yapınca yarışı terk ettim. Tıpkı yılın sonbaharında Ankara çeşidine çağırdılar ve o yarışta birinci oldum. Mısır Tipi’ne gidebilmek için ulusal kadro seçmeleri yaptılar. 1959’da Mısır’a gittim. Emekli olduktan sonra da hala bisiklete biniyorum. Gençler beni görünce çok şaşırıyorlar, inanamıyorlar. Sıhhatim çok âlâ. Bu yaşıma kadar tansiyon, şeker bilmiyorum.” diye konuştu.

“AĞABEYİMLE RAKİPTİK”

3 çocuk babası Osman Ertan ise, yıllarca ağabeyi ile rakip olarak yarıştıklarını belirterek, “Ağabeyimin bisiklet sevgisi bana geçti.1963 yılında ağabeyimle bir arada Marmara Turu yarışını koştum. Ağabeyimle ben birebir vakitte rakiptik. O Eskişehir, ben Kütahya ekibindeydim. Rakibiz diye birbirimize gülüyorduk. Şimdiki Cumhurbaşkanlığı Cinsi’ni 1963 yılında bir arada koştuk. 1963 yılı sonunda ağabeyim bıraktı, ben devam ettim. 1968’de ulusal kadro kampına gittim ve orada ulusal oldum.  Haftada 3 gün kendime bisiklet için vakit ayırırım. Ağabeyim ile birlikte günde yaklaşık 50 kilometre pedal çeviriyoruz.” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir