Estonya, 30 Afgan mülteciyi kabul edecek

Taliban denetimi altında yaşamak istemeyenler, Afganistan'dan çıkmanın yollarını ararken, Avrupa ülkelerinin tavrı da netleşiyor. Yunanistan ...


Taliban denetimi altında yaşamak istemeyenler, Afganistan’dan çıkmanın yollarını ararken, Avrupa ülkelerinin tavrı da netleşiyor.

Yunanistan üzere kimi Avrupa ülkesi, göçmenlere karşı hudutta duvar örerken, birtakım devletler az sayıda sığınmacı almaya karar verdi.

ESTONYA, NATO VE AB İLE İŞ BİRLİĞİ YAPANLAR ÜLKEYE ALINACAK

Estonya, 30 Afgan sığınmacıyı ülkede ağırlayabileceğini duyurdu. Ülkenin devlet televizyon kanalı ERR’nin haberine nazaran, sığınmacılardan 20’sini Estonya ile iş birliği yapanlar ve aileleri oluşturacak. 10 kişilik kontenjan, NATO ve Avrupa Birliği ile iş birliği yapanlara ayrıldı.

“ABD’NİN TAHLİYE MİSYONUNDAN SONRA MÜMKÜN OLMAYABİLİR”

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Afganistan’daki durumun gergin olmaya devam ettiğini belirterek, “31 Ağustos’ta ABD’nin tahliye vazifesinin sona ermesinden sonra insanların inançlı bir biçimde tahliyesi mümkün olmayabilir. Münasebetiyle ülkeler acil tedbir almalı.” dedi.

Kallas, Estonya’nın Afganistan’daki yardım programlarına katılan, Afgan bayanlar ve gençler için daha düzgün kalkınma fırsatları sunanlara yardım etmeye odaklanacaklarını söyledi.

PROSEDÖR NASIL İŞLEYECEK

Kimlerin Estonya’ya kabul edileceğine, Yabancıların Milletlerarası Korunması Yasası temelinde Polis ve Hudut Muhafız Şurası karar verecek. Estonya hükümetinden yapılan açıklamada, milletlerarası muhafaza sağlama prosedürünün mümkün olan en kısa müddette gerçekleştirileceği kaydedildi.

Haberde, Afganistan’da Estonya vatandaşı olmadığının kestirim edildiği belirtildi. Fakat Estonya’da oturma müsaadesine sahip birkaç kişinin Dışişleri Bakanlığı’na başvurduğu aktarıldı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir