Evde lezzetli ve sağlıklı bir salça nasıl yapılır?

Geçmişten günümüze aktardığımız harika yeme-içme geleneklerimizin başında kış hazırlıkları geliyor. Yazları pazarlardan rahatlıkla ulaştığımız ...


Geçmişten günümüze aktardığımız harika yeme-içme geleneklerimizin başında kış hazırlıkları geliyor.

Yazları pazarlardan rahatlıkla ulaştığımız, manav tezgahlarını süsleyen meyveler, sebzeler, kışın bulunması güç bir hale geliyor. Durum bu türlü olunca onları öteki mevsimlerde de tüketmeye yönelik çalışmalar yapmaya başlıyoruz ve tüm bu hazırlıklar kış hazırlığı olarak isimlendiriliyor. Bunların en başında salça ve konserve imali geliyor.

Pekala en lezzetli ve sağlıklı salçaları yapmanın püf noktaları nelerdir? Salça nasıl saklanır?

DOMATES SALÇASI NASIL YAPILIR?

Öncelikle domateslerinizi yıkayarak işe başlayın. Domateslerin yeşil saplarını çıkarın ve dört eşit kesime bölerek tencerenizin içine dizin. Ortalarına tuz serpin.

Kapağı kapalı bir biçimde en az 8 saat, en fazla 3 gün kadar bekletin.

Çekirdek ve kabuklarında da arındırın. Onlardan ayırmak için geniş bir süzgeçten geçirin ya da kevgir kullanın. Klasik metotlarımızla yapmak istiyorsanız ellerinizle sıkarak da yapabilirsiniz.

Akabinde domateslerin taban kısmında kalan suyu tülbent yardımıyla süzdürün. Bu suyu süzdürmeniz ekşimeyi önleyecektir. Tülbetin üzerinde kalan koyu kısmı geniş bir tepsiye aktarın. Kalan tuzu içerisine ek edin.

GÜNEŞTE BEKLETİN

Koyu kısmı salçaya dönüştürmek için üç seçeneğiniz var. Birinci yol güneşte bekletip fazla suyunu çektirmek. Bu karışımı 3-4 gün boyunca, fazla suyunu çekip kıvam alana kadar güneşin altında karıştıra karıştıra salça haline getirin, kavanozlara aktarıp, tüketin. Meskeninizde ise camın önünde ya da balkonunuzda bu süreci gerçekleştirebilirsiniz.

FIRINDA KURUTUN

İkinci yol ise fırında kurutmak. Fırında kurutma formülünü seçerseniz, 100 derecelik fırında 15-20 dakikada bir pişirerek 2 saat içinde salçanızı hazırlayabilirsiniz.

KAYNATARAK DENEYİN

Üçüncü formül ise kaynatmak. Domatesli püreyi tencerelere alıp kısık ateşte, suyunu çekene kadar kaynamaya bırakın. Tabanının tutmaması için tahta bir kaşık yardımıyla ortalarda karıştırın.

Suyunu çeken ve kıvam alan salçayı sıcakken evvelden kaynatılmış pak ve kuru kavanozlara aktarın. Kapaklarını sıkıca kapatın.

Karşıt çevirip bir gece bu halde bekletin.Daha sonra afiyetle tüketin.

BİBER SALÇASI NASIL YAPILIR?

Sıra geldi sofralarımızın bir öbür hoşluğu olan biber salçasına. Mis kokulu biberleri yıkayarak işe başlayın. Yeşil kısımlarını ayıklayın ve biberlerinizi ortadan ikiye bölün. Çekirdek kısımlarını çıkarın. Biberleri iri kesimler halinde doğrayın.

Bir tencerenin içerisine alın. Ortalarına tuz serpin ve az ölçüde su ekleyerek yaklaşık 20 dakika kadar pişmeye bırakın. Yavaşça yumuşadıklarında kabuklarından bir süzgeç yardımıyla arındırın ve suyunu süzün. Blenderdan geçirin.

Bu evrede salçaya dönüştürmek için tekrar iki metodunuz var. Birincisi kurutmak. Kurutma formülü için geniş bir tepsinin içine alın ve kalan tuzu içine ekleyin. Güneşin altında orta ara karıştırarak kıvam almasını sağlayın. 3-4 içinde mis kokulu biber salçanız tüketmeye hazır hale gelecektir.

İkinci sistem ise kaynatma formülü. Koyu kıvamlı derin bir tencereye alıp kısık ateşte, suyunu çekene kadar kaynamaya bırakın. Suyunu çeken ve kıvam alan biber salçasını sıcakken evvelden kaynatılmış pak ve kuru kavanozlara aktarın. Bir gece dinlendirip afiyetle tüketin.

SALÇA YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Klasik usullerimizde onu güneşin altına serip, günlerce dinlendirmek var. Lakin sizinle paylaşmak istediğimiz bir nokta var. Bilhassa domates salçasını yapacaklar burayı çok dikkatli okusun deriz.

Domatesin en değerli hususlardan biri likopen. Likopen epeyce hassas bir yapıya sahip pigmentlerden biri. Tıpkı vakitte çok çok güzel bir antioksidan. Yani; bedenin daha geç yaşlanmasına takviye oluyor, kanserle çabada kıymetli rol oynuyor, gerilime bağlı hastalıklara karşı bedeni koruyor.

Domatesin içindeki likopen, ısıl süreç gördüğünde daha çok açığa çıkıyor. Ancak salçanızı hazırlarken onu direkt gün ışığına maruz bırakmayın. Direkt bıraktığınız takdirde salça, sağlıklı gün ışığından tam manasıyla yararlanamıyor. Sağlıklı gün ışığında hazırlanmış bir salça yapmak istiyorsanız, Eylül ayını tercih edin ya da 9-11 ve 15:00-17:00 saatleri ortasında salçanızı dinlendirmeye itina gösterin. Birebir durumu biber salçası içinde uygulayın.

Biber salçası hazırlarken tohumlarını ve yeşil saplarını tamamiyle ayırmaya ihtimam gösterin. Domates salçasının süzme basamağında ise domates çekirdeklerini tam manasıyla ayrıldığına emin olun. Salçanın tadı ve dokusu için içine tohum, çekirdek ve sap karışmaması epeyce kıymetli.

Salçanızı karıştırırken ve pişirme evresinde tahta kaşık kullanın. Metal kaşık, salçanızı sulandırabilir, dokusunu bozabilir. Salçanın uzun mühlet dayanmasını sağlayan faktörlerin başında ise tuz geliyor. Salçanızın daha uzun müddet dayanmasını istiyorsanız kaya tuzu kullanın. İyotlu tuz sulanmasına neden olabilir.

Kullanacağınız gereçlerin lezzeti, direkt salçanızı etkiliyor. Bu yüzden tam mevsiminde toplanmış biber ve domatesleri kullanın. Böylece enfes salçalar hazırlayabilirsiniz.

SALÇA KÜFLENMEDEN NASIL SAKLANIR?

Kışa binbir emekle hazırladığımız salçaların ziyan olmasını asla istemeyiz. Ancak ne yazık ki küf ve ekşime sorunu ile sık sık karşılaşıyoruz. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yapmamız gereken birinci şey; salçalarımızı cam kavanozların içinde saklamak.

Hazırladığınız salçaları pak cam kavanozların içine alın. Hava almayacak halde sıkı sıkı kapatın. Şayet salçayı hazır olarak, teneke kutuların içinde alıyorsanız, çabucak pak bir cam kavanozun içine aktararak saklayın.
Küflenmesini önlemek için üzerine zeytinyağı ek edin.

Zeytinyağı yapısı gereği salçanızı koruyacak ve bozulmaların önüne geçecektir. Salçanızın üretim evresinde iyotlu tuz değil, kaya tuzu kullanın. Böylece salçanızın daha uzun mühlet dayanmasını daha imal basamağında sağlamış olacaksınız.

Bir öteki metot ise dondurmak. Salçanızı buz kalıplarının içine koyun dondurun. Akabinde buzdolabı poşetlerinin içinde koruma edin. Kullanmak istediğinizde çıkarıp, gereksiniminiz olanı kadarını alın ve tekrar buzluğa koyun. Bu sistemle küfün ve ekşimenin büsbütün önüne geçmiş olacaksınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir