Evden çalışma masrafları aylık 619 lira artırdı

Şirketlerin yüzde 60'ı uzaktan çalışma süreci boyunca çalışanlarına takviye verdiğini belirtirken, çalışanlar bu süreçte konut masraflarının 619 ...


Şirketlerin yüzde 60’ı uzaktan çalışma süreci boyunca çalışanlarına takviye verdiğini belirtirken, çalışanlar bu süreçte konut masraflarının 619 TL arttığını belirtiyor. Türkiye’de faaliyet gösteren alışveriş platformu yeni olağanlaşma sürecinin iş dünyasına yansımaları ile ilgili araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran; yeni süreçle bir arada her 4 iş yerinden 3’ü aşılanmanın çalışma sistemi üzerinde belirleyici bir tesiri olduğunu düşünüyor. Her 5 şahıstan 3’ü işlerini iş yerlerinden yürütmeye devam ederken, her 5 şahıstan 2’si ise Covid-19’un 2 yıl daha devam edeceğini öngörüyor.

Avansas’ın yaptığı ‘Covid-19 Tesirinde Yeni Çalışma Düzeni’ araştırmasına 81 vilayetten toplam 2 bin 500’ü aşkın kişi katıldı. Araştırma, uzaktan çalışma sistemine geçişten bugüne kadar geçen süreçte; Covid-19 pandemisi ve sonrasında hem çalışanların hem de patronların iş yerlerinde alınması planlanan tedbirlerle ilgili beklentilerini ve olağanlaşma süreciyle ilgili öngörülerini ortaya koydu.

HİBRİT MODEL UYGULANDI

Yapılan araştırmanın sonuçlarına nazaran; 250’den az sayıda çalışana sahip iş yerlerinin yüzde 66’sı mevcut durumda ofisten çalıştıklarını belirtirken, 250’den fazla çalışana sahip iş yerlerinin ise yüzde 54’ü hibrit çalışma modeli uyguladı. Araştırma ile uygulanan hibrit modelin ne kadar müddet devam edeceği konusunda ise iş yerlerinin yüzde 50’sinin şimdi karar vermediği belirtildi.

Yapılan araştırma çarpıcı bir bilgiyi de gözler önüne serdi. Pek çok şirket uzaktan çalışma modelinde çalışanlarına dayanak vermedi. Şirketlerin yalnızca yüzde 60’ı uzaktan çalışma müddeti boyunca çalışanlarına takviye verdi. Şirketler, hijyen kiti, yemek masrafları, fatura takviyesi (elektrik, internet), kırtasiye eserleri üzere dayanaklar sağladı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir