Eylül ayında ekonomi gündemi yoğun olacak

Bu yıl koronavirüse karşı tedbirlerin en ağır alındığı kelam konusu periyoda ait büyüme sayıları 1 Eylül Çarşamba günü açıklanacak. Bu yılın ...


Bu yıl koronavirüse karşı tedbirlerin en ağır alındığı kelam konusu periyoda ait büyüme sayıları 1 Eylül Çarşamba günü açıklanacak. Bu yılın nisan-haziran devrine ait gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) bilgileri TÜİK tarafından duyurulacak.

AA Finans Büyüme Beklenti Anketi’ne nazaran ekonomistler yılın ikinci çeyreğinde Türkiye iktisadının yüzde 21,8 büyümesini bekliyor. Türkiye iktisadı yılın birinci çeyreğinde yüzde 7 büyümüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2021’in birinci çeyreğinde yüzde 7’lik büyümenin yakalandığını hatırlatarak, ikinci çeyrekte de önemli bir büyüme sayısı kaydedilmesini beklediklerini açıklamıştı.

2 EYLÜL PERŞEMBE GÜNÜ DIŞ TİCARET DATALARI

Ticaret Bakanlığı tarafından da 2 Eylül Perşembe günü ağustos ayına ait süreksiz dış ticaret datalarının açıklanması bekleniyor. Türkiye ihracatı, temmuz prestijiyle son 12 aylık ihracatta Cumhuriyet tarihi rekoruyla birinci kez 200 milyar doları geçerek 201 milyar 500 milyon dolara yükseldi. Temmuz ayı ihracatı da geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 10 artışla 16 milyar 400 milyon dolar oldu. İhracatta yılın tamamı için 210 milyar doların aşılması hedefleniyor.

3 EYLÜL CUMA GÜNÜ AĞUSTOS AYINA AİT ENFLASYON

Gelecek hafta açıklanacak bir öteki data ise enflasyon sayıları olacak. TÜİK, 3 Eylül Cuma günü ağustos ayına ait tüketici fiyat endeksi ile yurt içi üretici fiyat endeksini kamuoyuna duyuracak. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) temmuzda yıllık yüzde 18,95, aylık yüzde 1,8 artmıştı.

10 EYLÜL’DE İŞSİZLİK TAKİP EDİLECEK

Gözlerin çevrileceği bir öbür data olan işsizlik sayıları ise 10 Eylül’de belirli olacak. TÜİK, temmuz devrine ait iş gücü istatistiklerini açıklayacak. İşsizlik oranı haziranda bir evvelki aya nazaran 2,5 puan azalışla yüzde 10,6 olmuştu.

13 EYLÜL PAZARTESİ GÜNÜ SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ

Öte yandan 13 Eylül Pazartesi günü duyurulacak ciro endeksleri, perakende satış endeksleri, sanayi üretim endeksi ve 14 Eylül’de açıklanacak konut satış istatistikleri de yakından takip edilecek.

Merkez Bankası, mayıs ayına ait ödemeler istikrarı datalarını de 13 Eylül’de açıklayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı haziran ayı bütçe gerçekleşmelerini 15 Eylül’de duyuracak.

Ayrıyeten 22 Eylül’de kamuoyuna duyurulacak tüketici itimat endeksi ile 29 Eylül’de açıklanacak ekonomik itimat endeksi de yurt içi piyasaların gündeminde yer alacak. Ekonomik inanç endeksi ağustosta aylık bazda yüzde 0,7 artarak 39 ayın en yüksek pahası olan 100,8’e yükselmişti.

EYLÜLÜN YARISINDA İKTİSADIN YOL HARİTASI AŞİKÂR OLUYOR

Makro ekonomik göstergelerin yanı sıra eylülde açıklanması beklenen ve Türkiye iktisadının üç yıllık yol haritası niteliğini taşıyan Orta Vadeli Program’ın (OVP) detayları da yakından takip edilecek. OVP ile 2022-2024 periyoduna ait enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık üzere temel makro göstergeler de belirlenmiş olacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Birinci İktisat Uyum Heyeti Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, OVP hazırlıklarını, kalkınma amaçlarıyla uyumlu olarak, halkın refahını artıracak ekonomik ve toplumsal siyasetler ve bu siyasetlere yönelik kaynak dağılımını ortaya koyacak formda sürdürdüklerini söylemişti. Oktay, eylül ayının birinci yarısında OVP’yi kamuoyuna duyurmayı planladıklarını açıklamıştı.

FAİZ KARARI 23 EYLÜL’DE

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Konseyi toplantısı 23 Eylül’de gerçekleştirilecek. Heyet, son toplantısında siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19 seviyesinde sabit tutmuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir