Facebook, WhatsApp mesajlarına erişmek için uçtan uca şifrelemeyi esnetecek

Dünyanın en tanınan anlık iletileşme uygulaması WhatsApp, bilhassa yeni zımnilik siyasetleri nedeniyle yıl başından beri eleştiriliyor. 2.5 ...


Dünyanın en tanınan anlık iletileşme uygulaması WhatsApp, bilhassa yeni zımnilik siyasetleri nedeniyle yıl başından beri eleştiriliyor.

2.5 milyardan fazla insanın kullandığı WhatsApp  2014 yılında Facebook’a satılmış ve 2016 yılında uçtan uca şifreleme teknolojisi kullanmaya başlamıştı.

Bu teknoloji sayesinde WhatsApp bildirileri, hem şirket tarafından hem de öbür kullanıcılar tarafından görüntülenemiyor.

FACEBOOK, İLETİLERE ERİŞMEK İSTİYOR

Şahsî datalar sayesinde kullanıcılardan reklam geliri elde eden Facebook, şimdilik milyarlarca kullanıcısı olan WhatsApp sohbetlerini okuyamıyor.

Lakin gelen bilgilere nazaran şirket, WhatsApp iletilerindeki bilgileri toplamak ve işlemek için uçtan uca şifrelemeyi esnetebilir.

Facebook, bu kapsamda homomorfik şifreleme isimli bir prosedür kullanmak istiyor. Bu metot sayesinde şirket, WhatsApp bildirilerinin içeriğini okumadan dataları toplayabilecek ve işleyebilecek. Böylelikle toplumsal medya devi için yeni bir gelir kapısı doğacak.

İnançlı bilgi tahlili aracı homomorfik şifreleme teknolojisiyle Facebook’un yanı sıra Google, Amazon ve Microsoft üzere devler de ilgileniyor.

Bildiğiniz üzere WhatsApp, yılın birinci aylarında yeni zımnilik unsurlarını herkese zorla kabul ettirmeye çalışmıştı. Şirketin, homomorfik şifreleme ile data toplamada nasıl bir yol izleyeceği şimdilik bilinmiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir