Facebook’a dua etme butonu eklendi

Toplumsal medya platformu Facebook, birden fazla iştirakçinin bulunduğu Facebook Kümelerine “dua etme” butonu ekledi. Kümenin üyeleri yaklaşan ...


Toplumsal medya platformu Facebook, birden fazla iştirakçinin bulunduğu Facebook Kümelerine “dua etme” butonu ekledi.

Kümenin üyeleri yaklaşan iş görüşmeleri, imtihanlar, hastalıklar, doğal afetler ve büyük ve küçük öbür ferdî zorluklar için başka iştirakçilerden dua etmelerini isteyebiliyor.

Platforma eklenen “dua etme” butonu ile inanç toplulukları ortasındaki bağların güçlendirilmesi hedefleniyor.

ŞU ANDA YALNIZCA ABD’DE KULLANILIYOR

Associated Press haber ajansının bildirdiğine nazaran, bir şirket sözcüsü, Facebook’un inanç topluluklarını desteklemek için devam eden gayretlerin bir modülü olarak Aralık ayında özellliği ABD’de test etmeye başladığını söyledi ve platformada  Facebook for Faith (İnanç için Facebook) isimli bir merkez oluşturulduğunu açıkladı:

“Koronavirüs salgını sırasında, irtibat kurmak için hizmetlerimizi kullanan birçok inanç ve maneviyat topluluğu gördük, bu yüzden onları desteklemek için yeni araçlar üretiyoruz” dedi.

DİNİ ÖNDERLERİN KİMİLERİ COŞKUYLA KARŞILADI

Bununla brilikte, ortalarında Müslümanların da yer aldığı ABD’deki dini topluluklar  Facebook’un yeni aracını büyük bir memnuniyetle karşıladı.

Dallas eyaletindeki Birinci Baptist Kilisesi’nden Robert Jeffress, dua özelliğini coşkuyla karşılayan papazlar ortasında yer aldı.

Jeffres, “Facebook ve öteki toplumsal medya platformları, bilhassa bu salgın sırasında, Mesih’in İncili’ni yaymak ve inananları birbirine bağlamak için muazzam araçlar olmaya devam ediyor. Rastgele bir araç berbata kullanılabilir, fakat gereksinim anında insanları tek gerçek Allah’a dönmeye teşvik eden bu çeşit her türlü çabayı destekliyorum” diye konuştu.

California’daki The Claremont Colleges topluluğunda Müslüman bir imam olan Adeel Zeb ise “Bu tıp şirketler, dini açıdan azınlıkta kalan toplulukların güvenliğini sağlamak için uygun tedbirleri ve protokolleri başlattığı sürece, inançlı beşerler da bu hayati teşebbüsü desteklemeye başlamalı” dedi.

Öteki taraftan, bilgi siyasetleri uyarınca Facebook, topladığı bilgileri reklamları şahsileştirmek de dahil olmak üzere çeşitli hallerde kullanıyor. Lakin şirket, reklam verenlerin, kitleleri hedeflemek için “dua etme” butonu ile ilgili aktivitelerini kullanamayacağını duyurdu.

”BU UYGUN BİR ŞEY OLSA BİLE GEREK YOK”

Ohio eyaletinden St. Ambrose Katolik Cemaati papazı olan Rahip Bob Stec, bir yandan yeni özelliği, insanların dua, dayanak ve ibadetten oluşan “otantik bir topluluğa” olan muhtaçlığının olumlu bir teyidi olarak gördüğünü söyledi. Lakin, “bu ‘iyi bir şey’ olsa bile, gerek yok. Sesimizi ve ellerimizi duada birleştirmemiz gerekiyor. Birbirimizle omuz omuza durmalı ve büyük anların ve zorlukların üstesinden birlikte gelmeliyiz” açıklamasını yaptı.

“İNSANLARIN FERDÎ PROBLEMLERİNİ TÜM DÜNYANIN GÖRMESİNE GEREK VAR MI?”

Stec ayrıyeten derin ferdî travmaların paylaşılmasıyla ilgili mahremiyet kaygılarından de telaş duyduğunu lisana getirdi:

“Bütün dünyanın görmesi için herkesle ilgili her şeyi yayınlamak makul mı? Gerilim altındayken, dertteyken ya da sıkıntı bir anda Facebook’ta herkese ulaşmak neredeyse çok kolay.”

“İNSANLARIN BİRBİRİYLE YARDIMLAŞMASINI SAĞLAYABİLİR”

Bununla birlikte, Arkansas eyaletindeki, Second Baptist Conway’in bayan başkanı Jacki King, pandeminin ortasında izole edilmiş ve zihinsel sıhhat, finans ve öbür meselelerle uğraş eden beşerler için aracın potansiyel bir yarar sağlayabileceğini söyledi.

King, “İnsanların, şu anda bir kiliseye girmekten çok, Facebook’ta yorum yapma mümkünlüğü daha yüksek. Araç, beşerler ortasında bir yardımlaşma sınırı açabilir” dedi.

New York’taki Evanjelik Lüteriyen Kilisesi’nden Piskopos Paul Egensteiner da  Facebook’un yeni adımına kuşku ile yaklaşanlar ortasında yer aldı:

“FACEBOOK DİNİ TOPLULUKLARA AİT DEZENFORMASYONLA SAVAŞMALI”

Egensteiner, “Umarım bu, Facebook’un dini kuruluşların misyonlarını ilerletmelerine yardımcı olmak için gerçek bir gayretidir. Ayrıyeten Facebook’un, dini topluluklarımızı ve eforlarımızı da etkileyen toplumsal medyadaki yanlış bilgileri durdurmak için uygulamalarını geliştirmeye devam etmesi için dua ediyorum” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir