Facebook’a tepkiler dinmiyor: Yanlış bilgi yayılması devam ediyor

Bilim insanları ve uzmanlar, Facebook’un genel olarak etkileşim oranının düştüğünü açıklarken, platform üzerinden yanlış bilgi yayan medya ...


Bilim insanları ve uzmanlar, Facebook’un genel olarak etkileşim oranının düştüğünü açıklarken, platform üzerinden yanlış bilgi yayan medya kuruluşlarına olan ilginin rekor düzeyde olduğunu tespit etti.

Alman Marshall Fonu bünyesindeki fikir kuruluşu Dijital İnovasyon ve Demokrasi İnisiyatifi Yöneticisi Karen Kornbluh, “Facebook üzerinde en çok paylaşılan, beğenilen ya da yorum yazılan medya kuruluşları birtakım açıklamaların belli kısımlarını verip, aşıya karşı kaygı yaratan ya da komplo teorileri yaratanlar” dedi.

Yapılan incelemede ABD’deki sitelerde Nisan’dan Haziran ayına kadar yapılan her 5 etkileşimden (paylaşım, beğeni ya da yorum) 1’i sorumsuzca bilgi toplayıp bunları paylaşan platformlar ile ilgili olduğu anlaşıldı. Bu haber kaynakları ortasında Daily Wire, TMZ, Epoch Times ve Breitbart üzere yanlış ve taraflı bilgi toplayan medya kuruluşları olduğu kaydedildi.

“BİLGİ EKOSİSTEMİ DEĞİŞİYOR”

Uzmanlar, bu kaynakların yanlış bilgiyi tehlikeli formlarda yaydığına dikkat çekerken, direkt yanlış bilgi vermediklerini duyurdu. Aşı ile ilgili bir haberde aşı olmamanın Covid-19’a karşı risk oluşturduğunu söylememelerinin de yanlış bilgi olduğunu hatırlatan Kornbluh, “Burada gördüğümüz şey bilgi alanının dramatik bir halde değişmesi” dedi.

Facebook’un yanlış ve palavra içerik oranının son 5 yılın doruğuna çıktığı belirtilirken, “yanlış içerik üreticilerinin” geçmişte daha da yüksek etkileşim aldığı belirtildi. Hem Facebook’un hem de Twitter’ın son yıllarda palavra ve yanlış içerikle çaba ettiğini söyleyen Kornbluh, “Bilgi ekosistemiyle gayret sorunu hala mevcut” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir