Facebook’ta zaman geçirmek depresyon sebebi

Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde misyonlu bilim insanları Facebook’un ruh sıhhati üzerindeki tesirlerini mercek altına alan bir ...


Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde misyonlu bilim insanları Facebook’un ruh sıhhati üzerindeki tesirlerini mercek altına alan bir araştırma hazırladı. Araştırmada Facebook’ta uzun vakit geçirenlerin depresyona girme ihtimallerinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Facebook kullananların kıskanma hissinin daha yüksek olduğu ve bunun da depresyona sebebiyet verdiğini açıklayan profesör Edson C. Tandoc Jr., “Bizim toplumsal kimliğimizin bir kesimi olan toplumsal kıyaslama ve rekabet etme Facebook kullanımında da kendini gösteriyor. Bu süreçte bizden daha yeterli durumda olan birini görünce ister istemez kıyas yapıyoruz” dedi.

Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar ise epey dikkat alımlı:

– Facebook’a bağlı depresyon belirtisi gösteren beşerler toplumsal medya platformlarında daha fazla vakit geçiriyor. Bu da bir depresyon döngüsü yaratıyor.

– Singapur’da araştırmaya katılanlarda yaş yahut eğitim düzeyine bakılmaksızın büyük çoğunluğunda depresyon belirtisi görüldüğü kaydedildi.

– Kıskançlık duygusu artan bireylerin Facebook kullanım oranı ve depresyon oranı da tıpkı formda artıyor. İştirakçiler bu durumlarda Facebook’u kullanmayı bırakmak yerine daha da çok vakit geçiriyor.

The Drum mecmuasına konuşan Facebook sözcüsü ise, platformda akıl sıhhatinin kıymetli bir konu olduğunu ve buna kıymet verdiklerini sav etti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir