Fatih Terim transferi resmen açıkladı: ‘O ve kafamızda bazı planlar da var’

Üstün Lig'in 2. haftasında Galatasaray Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda karşı karşıya geldiği Hatayspor'u 2-1 mağlup etti. Maçın akabinde ...


Üstün Lig’in 2. haftasında Galatasaray Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda karşı karşıya geldiği Hatayspor’u 2-1 mağlup etti. Maçın akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim, rakip ekibin oyun içinde çok yerde kalmasıyla ilgili gelen soruya, “Herhangi bir ekibin oyun planına bir şey diyemem. Bunun devasını bulacak kişi hakemlerdir. Burada yıllarca bunu söylüyorum, ‘Vakit geçiştirmesi bir şey değiştirmez ben vakti sonra eklerim’ yaklaşımı futbol ismine gerçek bir yaklaşım değil. Futbolun momentumu var. O denli bir şey olmaz. Hakemin vazifesi oyunu oynatmaktır. Birinci yarıda 4 kere tabip girdi. Yalnızca bunlar 5 dakika 58 saniye. 4 dakika verdi. Hasebiyle rakip istediği üzere oynar. O onun niyeti. Bunu müsaade etmeyecek olan hakemlerimiz. Ben o tarafa gerçek. Penaltı, birinci yarı Nelsson’un korner konumu bence anlatmaya gerek yok. İkinci yarı enteresan bir konum var. Diagne kaleciye faul yapmadı. Erken faul çaldı. Ya gol olursa? Kendi oyuncularına çarptılar. Düdüğü erken çalınca VAR’ı da ortadan kaldırıyorsunuz. VAR hakemlerinin faal hakemler olmasından yana değilim. 1 hafta sonra maç yönetim edecek. Geçen Babel’in ayağına basılmasına herkes penaltı dedi. Oradaki VAR kardeşimiz bu hafta Alanya’da sarı kart gösterdi. VAR ikaz etti. Gitti kırmızı kart gösterdi. Orta hakem ve VAR hakemi bence o uzmanlık alanına konsantre olmalı” diye konuştu.

OĞULCAN ÇAĞLAYAN KONUSU

Çaykur Rizespor ile yaşanan olaylardan ötürü Oğulcan Çağlayan’ın oynayamamasının sorulması üzerine Terim, “Açıkçası ben açık yüreklilikle bu mevzular kendi ortamızda halledebileceğimizi söylemiştim. Halletme noktasında iki tarafın profesyonelleri Florya’da dayanılmaz bir çalışma yaptılar. Sonunda da oyuncular, sayılar anlaşıldı. Ben de tüm samimiyetimle açıkladım. Ondan sonra TFF, Rizespor, Galatasaray ortasında birtakım mevzular gelişti. Ben bu hususların uzağında kalmak istiyorum. Liderimiz ve ikinci liderimiz türel tarafları anlattılar. Ben diğer bir pencereden bakmak istiyorum. Burada çeşitli ulusal ekiplerde hizmet etmiş Oğulcan var. Bizim faydalanamadığımız bir Oğulcan var. Onun da zahmetli olduğu bir ortam yaşıyoruz. İşin diğer boyutları ben bu taraflarda olmasını istemiyorum. İki tarafın bir noktada buluşmasını istiyorum. Bakalım Vakit ne gösterecek. Oğulcan’ın oynamamasından hüzün duyuyorum olağan ki” diye karşılık verdi.

Brezilyalı futbolcu Marcao’ya verilen 8 maçlık ceza hakkında ise tecrübeli teknik adam, “Orada bildiğim kadarıyla taban 5. daha önce ona uygun ceza verdikleri 8 varsayım etmek sıkıntı değil. Marcao’nun hareketi yanlış olabilir. Mümkün olan en yüksek cezayı verdiler. Galatasaray olarak doğal olarak cezaya itiraz edecek değiliz ancak oyuncu bizim oyuncumuz. Ona sahip çıkmak da bizim vazifemiz. O da yanılgısını anladı. Az ceza beklemiyordum. Ben gittiğim vakit daha evvelce yazıyorlar aslında. Kulübümüzün, konseylerle ilgili aslında benim de yıllardır söylediğim şeylerin birebir fikirde olduğu çok açık” tabirlerini kullandı.

“MORUTAN’DA UFAK TEFEK ŞEYLER KALDI”

Rumen futbolcu Olimpiu Moruan’ın transferiyle ilgili son durumunun sorusuna ise Fatih Terim, “Galatasaray kararlıdır bu bahiste. Genç, izlediğimiz, yetenekli oyuncuları transfer ediyoruz. Bu planımızdan vazgeçmiş değiliz. 8 Eylül’e kadar transfer devam ediyor. 10 Eylül’de TFF’ye liste vereceğiz. 14 yabancı azamî. 2 Eylül’de UEFA listemizi vereceğiz. Bu iki tarih ortasında kimi oyuncularımızla görüşüyoruz, kimi oyuncularımıza talep var. İnşallah sonlandıracağız. Yüksek üzere görülebilir bonservisler lakin maaşların daha az olduğu prensiple devam ediyor. Liderimiz transferlerde kendisi ilgileniyor. Yöneticilerimizle berabere liderimize teşekkür ederim. Morutan’ı beğendiğimizi söylemiştik. Serüvene nasıl başladığımızı da biliyorsunuz. Haberlerini alıyorum. Biraz beklerseniz. Ufak tefek şeyler kaldı. Herhalde kulübü geldiği vakit kulübümüz bekletmez. O ve başımızda birtakım planlar da var. Tam olduğu vakit sizlerle paylaşırız. Yetenekli bir genci daha kapmak istiyoruz. Küçük bir nüans var” açıklamasında bulundu.

“GENÇLERE GÜVENİYORUM”

Genç futbolcuları alanda kenarında izlediğinde nasıl bir his içinde olduğunun sorulması üzerine Terim, “Türk futboluna birçok genç kardeşimizi armağan ettiğim söylenebilir. Onları da büyük oyuncu görmek insanı memnun ediyor. Ben gençlere çok güveniyorum. Hayatım boyunca güvendim. Ben de genç antrenörlüğe başladım. Ben de genç futbolculuğa başladım. Şimdikilere güvenmemek elde değil. Z jenerasyonu yakında Florya’da da yer alacak. Bu yaş almış, deneyimli dediğimiz hakikat ve güzel oyuncuların bende olmayacağı manasına gelmez. O karışımın fazlası genç olacak fakat. Çok kısa müddet girmesine karşın Barış’ın birkaç hareketi beni memnun etti. Bu yorgunluklarda paylaşımlar çok kıymetli. O gençler Galatasaray formasının büyüklüğünün, ne olduğuna varıp bu formayı o hislerle taşımasını sağlamak istiyoruz. Onları başarılı görmekten keyifli oluyorum” dedi.

Bu dönem uygulanan yabancı kuralı ile ilgili de fikirlerini lisana getiren Fatih Terim, “Algoritma üzere duruyor bu sınırlamalar. Matematiği âlâ bileceksiniz. TFF’nin tasarrufunda olan bir şey. Listeyi gördünüz mü? Birçok mevzu var. A listesi bu B listesi bu dense daha kolay olur. Son yıllardaki Türkiye’nin yükselen Türkiye Ligi’nin kalitesi ve dışarıya ihraç ettiğimiz oyuncu sayısı göz arkası edilmemeli. Türk futbolunun kurtuluşunu herhalde bunda buldular. Açıklamalar beni doyurmuyor. Geçen sene ilan ettik diyorlar. Birçok sorun olacak. Seneye 4 sonra 5 diyorlar. Bu türlü örnek var mı bilmiyorum. Yaptık oldu, biz de oynuyoruz. Diyecek bir şey yok. Çok şey var da… Döneme güzel başladık. Zati ne dediğimize bakılıyor. Aman birkaç hafta sevk edilmeden yönetim edelim” diyerek kelamlarını tamamladı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir