Fed’den varlık alımlarının azaltılması sinyali

ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) son toplantısına ilişkin tutanaklar, varlık alımlarının suratının ekonomik ...


ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) son toplantısına ilişkin tutanaklar, varlık alımlarının suratının ekonomik şartların Fed’in gayelerini karşılamasının akabinde bu yıl düşürülmesinin olası olduğunu ortaya koydu.

VARLIK ALIMLARINI AZALTMA VE SİSTEMLERİ TARTIŞILIYOR

Siyaset faizinin yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutulduğu son toplantının tutanakları, Fed yetkililerinin temmuz ayı toplantısında varlık alımlarını azaltma zamanlamasını ve düzeneklerini tartıştığını gösterdi.

FİYAT İSTİKRARI GAYESİNDE İLERLEME VAR

Belirsizliğin epey yüksek olduğunu belirttiği kaydedilen tutanaklarda, birçok üyenin fiyat istikrarı gayesinde ise “önemli ölçüde ilerleme” standardına ulaşıldığını belirttiği kaydedildi.

KİMİ ÜYELER VARLIK ALIMLARINI AZALTMAK İÇİN 2022’NİN BAŞINA KADAR BEKLEMEYİ TERCİH EDİYOR

Fed’in tutanaklarında, “Geleceğe bakıldığında, üyelerin birçok, iktisadın beklendiği üzere geniş bir biçimde toparlanması şartıyla, varlık alımlarının suratını bu yıl düşürmeye başlamanın uygun olabileceği kanaatinde olduklarını belirttiler.” tabiri yer aldı. Birtakım yetkililerin ise varlık alımlarının suratında bir azalmanın gelecek yılın başlarında uygun hale gelme mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu belirttiğine işaret edilen tutanaklarda, üyelerin komitenin siyasetinde değişiklik yapmadan evvel bildirimde bulunacağı konusunda hemfikir olduğu söz edildi.

“ZAMANLAMA İKTİSADIN GİDİŞATINA BAĞLI”

Tutanaklarda, bu hareketlerin zamanlamasının iktisadın gidişatına bağlı olacağını belirttiği aktarıldı.

KİMİ ÜYELER ENFLASYONA YÖNELİK ÜST TARAFLI RİSKLERE DİKKATİ ÇEKTİ

Ekonomik görünüme ait belirsizlik ve risklerin de tartışıldığı toplantının tutanaklarında birçok üyenin aşılamadaki ilerlemenin yavaşlamasının ve delta varyantına dair gelişmelerin ekonomik görünüm için aşağı taraflı riskler oluşturmasıyla belirsizliğin epey yüksek olduğunu belirttiği kaydedildi.

Tutanaklarda, “Birtakım üyeler, arz kesintileri ve işgücü kasvetleri iddia edilenden daha uzun müddet devam edebileceği ve fiyatlar ile fiyatlar üzerinde şu anda varsayıldığından daha büyük yahut daha kalıcı tesirleri olabileceği kaygılarıyla temaslı olarak enflasyon üzerinde üst istikametli riskler olduğunu belirtti.” değerlendirmesi yer aldı.

Fed’in tutanaklarında, enflasyondan kaygı duyan üyelerin son enflasyon okumalarının iddia edilenden daha kalıcı olabileceği riski nedeniyle varlık alımlarının azaltılmasının nispeten kısa müddette başlamasının daha ihtiyatlı olacağını savunduğu aktarıldı.

TUTANAKLARDA DELTA VARYANTI VURGUSU

Tutanaklarda, kimi üyelerin delta varyantının yayılmasına bağlı artan koronavirüs hadiselerinin işe ve okula dönüşte gecikmelere neden olabileceğine ve bu nedenle ekonomik toparlanmayı azaltabileceği risklerine dikkati çektiği vurgulandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir