Finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran 2021 devrine ilişkin Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri ...


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran 2021 devrine ilişkin Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri Tablosuna nazaran; Mayıs 2021 bilgilerine nazaran varlıklar 420 milyon dolar artarken, yükümlülükler 3 milyar 243 milyon doları azaldı.

Net döviz durumu açığı ise 127 milyar 980 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2021 devrine nazaran 3.664 milyon ABD doları azaldı.

SERMAYE YATIRIMLARI ARTTI, YURT İÇİ BANKALARDAKİ MEVDUAT AZALDI

Haziran 2021 devri varlık dağılımı incelendiğinde; bir evvelki aya nazaran ihracat alacakları ve yurt dışına direkt sermaye yatırımları sırasıyla 465 milyon dolar ve 149 milyon dolar artarken, yurt içi bankalardaki mevduat 237 milyon dolar azalmış ve sonuç olarak varlıklar 420 milyon dolar arttı.

YÜKÜMLÜLÜK AZALDI

Yükümlülük dağılımında ise, bir evvelki aya nazaran yurt içinden sağlanan nakdi krediler, yurt dışından sağlanan nakdi krediler ve ithalat borçları sırasıyla 2 milyar 264 milyon dolar, 597 milyon dolar ve 382 milyon dolar azaldı ve bunlara bağlı olarak yükümlülüklerde 3 milyar 243 milyon dolar düşüş yaşandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir