Fransa, dolandırıcıları yakalamak için Google Earth kullanıyor

Dünya'nın uydudan çekilmiş manzaralarına mesken sahipliği yapan Google Earth, birçok farklı emel için kullanılabiliyor. Bunun son örneği ise ...


Dünya’nın uydudan çekilmiş manzaralarına mesken sahipliği yapan Google Earth, birçok farklı emel için kullanılabiliyor. Bunun son örneği ise Fransa’da uygulanıyor.

Fransa’daki bir meskende havuz bulunması, hem belediye hem de emlak vergisine yılda 500 euro kadar ek ödeme yapmak manasına geliyor. Lakin birçok Fransız vatandaş, bu değişiklikleri beyan etmeyip vergi kaçırıyor.

HAVUZLAR GOOGLE EARTH İLE TESPİT EDİLİYOR

Fransız yetkililer ise, uydu fotoğraflarını tapu dairesi ile karşılaştırarak konutlarda havuz olup olmadığını tespit ediyor.

2017’de Fransa’da Marmande kasabasında hava fotoğrafçılığı kullanan bir pilot uygulama, buradaki 800 havuzun yüzde 30’unun bildirilmediğini tespit etti.

2019 yılında Côte d’Azur bölgesi, Atlantik kıyısı ve Drôme vilayetinde yapılan öteki denemelerde 3 bin bâtın havuz tespit edildi.

Maliye bakanlığı, Google Earth ile kullanılan Mülk İnovasyonu isimli yapay zeka tespit programının geliştirilmesinin 12 milyon euroya mal olduğunu belirtiyor.

Bakanlık, son on yılda Fransa’yı kasıp kavuran yüzme havuzu inşa etme çılgınlığındaki dolandırıcılığın büyük ölçüde engelleneceğini umuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir