Fransa’da korona ile mücadele yasası onaylandı

Fransa'da hükümet koronavirüs olaylarıyla başa çıkamayınca, önlemleri arttırdı. Geçtiğimiz günlerde sıhhat çalışanlarına aşı zaruriliği ve ülke ...


Fransa’da hükümet koronavirüs olaylarıyla başa çıkamayınca, önlemleri arttırdı.

Geçtiğimiz günlerde sıhhat çalışanlarına aşı zaruriliği ve ülke genelindeki yeşil kart uygulaması kararlarının yanına, kimi meslek kümelerine da aşı zaruriliği getirilmişti. Bu kümede yer alan İtfaiyeciler örgütlenerek prostesto yürüyüşlerine başlamıştı.

MADDEDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Fransa‘da Anayasa Kurulu, yüz binlerce kişinin katıldığı şovlarla protesto edilen, koronavirüs ile gayret yasasında, birtakım değişikliklere giderek onayladı.

Kuruldan yapılan açıklamada, hükümetin hastane ve bakımevi çalışanları ile itfaiyecilere getirilen aşı zaruriliği, muhakkak yerlere girişte korona sıhhat ruhsatı beyan etme uygulamasıyla sıhhatin korunmasının hedeflendiği vurgulandı.

Korona hastalarına 10 gün karantina zorunluluğunu gerekli, uygun ve orantılı bulmadığı için onaylamayan kurul, süreksiz yahut müddetli kontratla çalışan çalışanların iş yeri sahibinin koronalı ruhsatı talebini reddetmeleri halinde mukavelelerinin sonlandırılması unsurunu de kabul etmedi.

PAZARTESİ BAŞLAYACAK

Anayasa Kurulu, süresiz kontratla çalışan personellerin ise patronun korona ruhsatı talebini reddetmeleri halinde maaşlarının kesilmesini onayladı.

Parlamentodan 26 Temmuz’da geçen korona ile çaba yasası, Anayasa Kurulu’nun onayının akabinde haftaya 9 Ağustos Pazartesi yürürlüğe girecek.

Yasa, hastane ve bakımevi çalışanlarına, itfaiyecilere koronavirüs aşısı zaruriliği getiriyor.

AŞI DOKÜMANI GÖSTERİLECEK

Yasa, aşikâr aktiflik ve yerlere girişte, koronavirüs aşısı olduğunu belgelemeyi, son 48 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucunu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp düzgünleştiğini kanıtlamayı gerektiren korona ruhsat uygulamasını konser üzere geniş iştirakli aktifliklerin yanı sıra kafe, restoran, kafe, düğün, hastane, toplu taşıma, iç uçuşlar, bakım konutları, kentler ortası trenler ve 50 bireyden fazla kapasiteli kapalı yerler ile cümbüş parklarında da zarurî hale getiriyor.

“SAĞLIK DİKTATÖRLÜĞÜ”

Alışveriş merkezlerinin korona ruhsat uygulamasının dışında tutulduğu yasa, iş yeri sahiplerinin çalışanlarından korona sıhhat ruhsatı talep etmeleri halinde, bunu reddeden çalışanlarının maaşını kesmesine imkan tanıyor.

Yasa, 30 gün içerisinde 3 kere koronavirüs sıhhat kartı denetimi yapmadığı belirlenen işletme sahiplerine 1 yıla kadar mahpus ve 9 bin avro para cezası öngörüyor.

Tartışmalı yasa “sağlık diktatörlüğü” olarak nitelendirilmiş, 25 Temmuz’da Fransa genelinde resmi datalara nazaran son 3 haftadır yüz binlerce kişinin katıldığı şovlarda protesto edilmişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir