Fransa’da Müslümanları hedef alan yasa onaylandı

Fransa'da tartışma yaratan bir yasa daha onay aldı. Anayasa Kurulu, Müslümanları amaç aldığı için eleştirilen ve "ayrılıkçılık yasası" olarak ...


Fransa’da tartışma yaratan bir yasa daha onay aldı.

Anayasa Kurulu, Müslümanları amaç aldığı için eleştirilen ve “ayrılıkçılık yasası” olarak bilinen tartışmalı “Cumhuriyet Kıymetlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” yasasını, 2 hususu haricinde onayladı.

Anayasa Kurulundan yapılan açıklamaya nazaran, yasa 60 milletvekili ve 60 senatör tarafından Kurula taşındı.

Kurul üyeleri, yasanın feshedilme süreçlerine mevzu olan derneklerin faaliyetlerinin askıya alınmasına ait 16. maddeyi, sürecin 6 ay sürebileceği, bununla dernek özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle reddetti.

Yasanın, cumhuriyet prensiplerini reddettiğini belirten bir yabancıya oturum müsaadesi verilmesi ya da oturum müsaadesinin geri çekilmesine dair 26. unsurunu de kabul etmeyen Kurul, öbür unsurları ise onayladı.

YASANIN İÇERİĞİ

Avrupa’nın en büyük Müslüman nüfusuna sahip Fransa, “Cumhuriyet Kıymetlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” ismini taşıyan kanunla Müslümanların hayatına müdahale ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Yasa, mesken okulu uygulamasını, ailelerin beyanını kâfi bulan sistemden yetkililerin müsaadesine tabi kılan sisteme taşırken, kamu vazifelilerinin “dini açıdan tarafsızlıklarını” sağlama konusunda tedbirler içeriyor.

Maddede ayrıyeten internette işlenen nefret hatalarını cezalandıran, kamu vazifelileri ve öğretmenleri muhafazayı amaçlayan unsurlar ile yerlerin finansmanlarının “daha şeffaf” idaresine ilaveten, bekaret sertifikası, çok eşlilik ve zorla evliliklerle gayrete ait ögeler yer alıyor.

Ayrılıkçılık yasa tasarısı açıklandığından bu yana ülkede cami ve mescitlere yönelik akınlar, kundaklama olayları dahil artış gösterdi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir