Fransa’da polisler, kafelerde koronavirüs kartı kontrolü yaptı

Fransa'da, pandemiyle uğraş kapsamında koronavirüs sıhhat kartı resmen uygulamaya alındı. Kart, 9 Ağustos'tan 15 Kasım'a kadar, 18 yaşından ...


Fransa’da, pandemiyle uğraş kapsamında koronavirüs sıhhat kartı resmen uygulamaya alındı.

Kart, 9 Ağustos’tan 15 Kasım’a kadar, 18 yaşından büyük her vatandaş için mecburî hale getirildi. 12-17 yaşları ortasındakiler için ise 30 Eylül’den itibaren zarurî olacak.

FRANSIZ POLİSİ VATANDAŞLARI DENETLEDİ

Uygulamanın yürürlüğe girmesinin akabinde polisin kafe ve restoranlardaki kontrolleri sıklaştırıldı.

Kafelerde vakit geçiren Fransız vatandaşlar, kendilerine koronavirüs sıhhat kartı soran polis gruplarıyla karşılaştı. Cep telefonlarındaki uygulama polise gösterildi.

KORONAVİRÜS SIHHAT KARTININ KULLANIM ALANLARI

Kelam konusu kart; restoran, bar, kafe, düğün, seminerler, ticaret fuarlarının yanı sıra ortalarında tren, uçak ve otobüslerin bulunduğu uzun uzaklıklı toplu taşımada kullanılmak zorunda.

Ayrıyeten hastanelerde ve huzurevlerinde bulunan ziyaretçiler ve hastaneye acilden girmeyen hastalar için mecburi hale getirildi.

KARTTA YER ALAN BİLGİLER

Pandemiyle gayrette günlük ömür aktivitelerini şartlandıran koronavirüs sıhhat kartı; aşı evrakı, son 72 saatte yapılmış negatif test sonucu yahut vatandaşların son 6 ay içinde hastalığı atlatıp atlatmadığına ait bilgileri içeriyor.

DENETİM YAPMAYAN İŞLETMELERE 9 BİN EURO PARA CEZASI

Koronavirüs sıhhat kartı yasası kapsamında, 45 gün içerisinde 3 kez kart denetimi yapmayan işletme sahiplerine 1 yıla kadar mahpus ve 9 bin euro para cezası verilebilecek.

Bir oburunun geçiş kartını kullanan bireye 750 euroya, bu şahıslardan birinin 15 gün içinde tıpkı durumda tekrar yakalanması halinde ise bu para cezası bin 500 euroya yükselecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir