Fransa’da yeni kimlik kartı öfkesi: Macron Fransa’yı küçük düşürdü

Fransa’da yeni kimlik kartları ülke siyasetini karıştırdı. Macron hükümetinin yeni kimlik kartlarında Fransızca ve İngilizce sözlere yer vermesi ...


Fransa’da yeni kimlik kartları ülke siyasetini karıştırdı. Macron hükümetinin yeni kimlik kartlarında Fransızca ve İngilizce sözlere yer vermesi milliyetçileri kızdırdı.

Fransa’da birinci kere 1921’de kullanılan ve polislerin suçluları takip etmesinde kritik rol oynayan kimlik kartlarında, bundan bu türlü soyadı ve uyruk üzere kısımlarda hem Fransızca hem de İngilizce çevirileri yer alacak. Avrupa Birliği’nin yeni formatı uyarınca düzenlenen kartlar ve iki lisan ayrıntısının başka ülkeler tarafından da uygulanması bekleniyor.

‘YOK OLMAYA MAHKUM’

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro için bir makale kaleme alan sosyolog Mathieu Bock-Côté, Macron’u Fransız kimliğinin temel temellerini terk etmekle suçladı. Bock-Côté Paris idaresinin, Birleşik Krallık’a Avrupa Birliği’nden ayrılmasına karşın Avrupa’nın kozmopolit yapısında bir ayrıcalık sunma çabası olduğunu savundu.

Fransızca için bölgesel, taşralı bir lisan muamelesi yapıldığını öne süren Bock-Côté, Macron’un Fransa’yı küçük bir ülke pozisyonuna düşürdüğünü ve bu türlü giderse lisanının yok olmaya mahkum olduğunu söyledi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir