Gaziantep’te bu yıl Antep fıstığının ‘yok yılı’

FİYATLAR ARTMADI Bu sene yok yılı olan fıstıkta çiftçiler, girdi maliyetinden şikayetçi olurken, fiyatların ise geçen seneye nazaran çok ...


FİYATLAR ARTMADI

Bu sene yok yılı olan fıstıkta çiftçiler, girdi maliyetinden şikayetçi olurken, fiyatların ise geçen seneye nazaran çok artmadığını söyledi.

“BU YIL YOK YILI”

Nizip Zeytin ve Antep Fıstığı Üreticiler Birliği Derneği Lider yardımcısı Kasım Böler fıstıkta yok yılını yaşadıklarını tabir ederek, “35 yıldır Antep fıstığı üreticisiyim. Nizip’te malumunuz Antep fıstığında var ve yok yılı olur. Bu yıl yok yılımız. Dönem 10 gündür başladı. Varsayım ediyorum bu hafta sonu baklavalık yeşil fıstığın dönemi bitecek.” açıklamasını yaptı.

“FİYAT 21 LİRA CİVARINDA”

Baklavalık yeşil fıstığın kilosunun bu sene 21 lira civarında olduğunun altını çizen Böler, “Bu yıl eser fiyatlarımız çok fazla değişmedi. Dönem açılışı 24,5’tan yaş kabuklu boz fıstık başladı. Bugünkü borsa fiyatımız 21-21,5 lira. Şu anki eser baklavada kullanılıyor. Bundan 10 gün sonraki fıstık kavurmalık olacak.” formunda konuştu.

“GİRDİ FİYATLARIMIZ ARTTI”

Sulama projelerinin bir an evvel bitirilmesini isteyen Böler, “Çiftçilerin en büyük kahrı girdi fiyatının yüksekliği. Gerek tarım ilaçları gerek gübreler, gerekse mazot girdi fiyatlarımız, sulama olan yerlerde su fiyatları ve elektrik fiyatlarımız çok arttı. Yani çiftçi olarak borsada lisanlı depoculuğu da desteklemeyi düşünüyoruz. Dünya sistemi lisanlı depoculuk üzerine çalışıyor. Şu anda yıllık yağışlarımız çok azaldı. Global ısınmadan ötürü 5 derece sıcaklık farkları oluştu.

SULAMA PROJELERİ BİR AN EVVEL BİTİRİLMELİ

Bundan ötürü sulama projelerinin bölgemizde bir an evvel bitirilmesini devletimizden talep ediyoruz ve girdi maliyetlerimiz konusunda da Avrupa’nın kullandığı ucuz mazot ya da renkli mazot kullanmak istiyoruz çiftçi olarak.” diye konuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir