Girişim ekosistemi pandemiyi atlatıyor

Türkiye'de teşebbüs ekosisteminde  yükseliş trendi sürüyor. Teşebbüs ekosisteminde yılın ikinci çeyreğinde 57 süreç ve 727 milyon dolarlık rekor ...


Türkiye‘de teşebbüs ekosisteminde  yükseliş trendi sürüyor. Teşebbüs ekosisteminde yılın ikinci çeyreğinde 57 süreç ve 727 milyon dolarlık rekor yatırım hacmi gerçekleşti. KPMG Türkiye ve 212 iş birliğiyle hazırlanan ‘Türkiye Start-up Yatırımları Raporu’na nazaran aşılanmayla birlikte global makroekonomik durum da toparlanıyor.

YÜZDE 43 ARTIŞ

Türkiye’nin teşebbüs ekosisteminin dünyaya paralel olarak yükseliş trendini takip ettiğini belirten KPMG Türkiye Birleşme ve Satın Alma Danışmanlığı Kıdemli Müdürü Özge İlhan, “Türkiye’de teşebbüs yatırımlarının hacmi 2021’in birinci çeyreğine nazaran yüzde 43 artış göstererek çeyreksel bazda rekor tazeledi” diye konuştu.

Getir ve Dream Games’in yatırım cinsleri hariç 2021 ikinci çeyrekte, toplam 55 teşebbüs 22 milyon dolarlık yatırım aldı. İlhan, “2021 ikinci çeyrekte, toplam yatırım hacminin yüzde 97’sini oluşturan ve yatırım meblağı 100 milyon doları aşan iki mega süreç gerçekleşti. Bunlardan birincisi, 550 milyon dolarlık yatırım alan Getir iken, ikincisi 155 milyon dolarlık yatırım alan Dream Games oldu” dedi.

En büyük 10 süreçten 3’ü oyun dalında

■ İkinci çeyrekteki en büyük on süreçten üçü oyun bölümünde gerçekleşen Dream Games, Uncosoft ve Veloxia süreçleri.

■ 2021 ikinci çeyrekte en büyük on sürecin beşi satın alım, geri kalanı ise yatırım.

■ Öne çıkan en büyük iki satın alma GarajSepeti’nin Meksikalı Kavak Intermediate Holdings tarafından 25 milyon dolara ve oyun şirketi Uncosoft’u 20 milyon dolara Rollic Games’in satın alması oldu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir