Göz muayenesi birçok hastalığı ortaya çıkarabilir

Nizamlı göz muayenesi ile birçok hastalığa erken teşhis koyarak tedbir alınabileceğini kaydeden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nihat Tamer ...


Nizamlı göz muayenesi ile birçok hastalığa erken teşhis koyarak tedbir alınabileceğini kaydeden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nihat Tamer, beğenilen damarların bir bütün olarak görülebildiğini ve bu damar yapısının damarın sertliği, kalınlığı, inceliği ve kıvrımlarıyla ilgili birçok bilgi verdiğini söyledi.

Bu damar yapısından yola çıkarak hastada kalp damar, diyabet ve tansiyon hastalığının anlaşılabileceğini belirten Tamer, “Kornea muayenesinde de yeni başlamış kolesterolü tespit edebiliyoruz.” dedi.

ROMATİZMAL VE KAN HASTALIKLARI GÖZ MUAYENESİNDE ORTAYA ÇIKIYOR

Beğenilen kör nokta denilen bölgenin muayenesi sırasında beyin tümörünün de teşhisinin konabildiğini anlatan Op. Dr. Tamer, sarı nokta hastalığı ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Sarı nokta diye tabir edilen bölgede çok gerilime bağlı bir sıvı birikmesi olur. Bu durum kişinin görmesini bozar. Bu durumu göz muayenesinde çok rahat saptayabiliyoruz. Yapılan kimi çalışmalarda bu tip depresif bireylerin yüzde 40’a yakınında rahatsızlığın görülmesinden çabucak evvel yüksek gerilim altında olduğu tespit edilmiştir.”

Migren hastalığının şikayetlerinin gözle ilgili olduğunu belirten Tamer, hastaların göz polikliniğine, uçuşan cisimler, şimşek çakmaları, ışıltılar, zikzaklar, flaş ampul çakmaları, dalgalanmalar, kör noktalar, tünel imajı, görme kayıpları üzere çeşitli süreksiz göz şikayetlerinden sonra gözü de içine alan baş ağrıları şikayetleriyle geldiklerini ve ekseriyetle sorun migren olduğu için muayene sırasında rastgele bir patolojik durumu saptandığını söyledi.

Vitamin eksiklikleri ile tiroid, romatizmal ve kan hastalıkları üzere birçok sistem hastalıklarının birinci belirtilerinin ortaya çıktığı organın göz olduğunu söyleyen Tamer, “Özellikle graves hastalığı, gözün öne hakikat fırlaması halinde olan tiroit hastalıklarının bir sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Romatizma hastaları ise göz kuruluğu ve kızarıklık şikayetiyle gelirler. Rutin göz muayenesini asla aksatmamalıyız.” halinde konuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir