Gümrük vergisi sıfırlandı ithalatçı ödediği ile kaldı

İngiltere'den yıllık 6 milyar dolar düzeyinde ithalat gerçekleştiren Türk şirketleri geçen yılı Brexit sonrası iki ülke ortasında imzalanacak Hür ...


İngiltere’den yıllık 6 milyar dolar düzeyinde ithalat gerçekleştiren Türk şirketleri geçen yılı Brexit sonrası iki ülke ortasında imzalanacak Hür Ticaret Muahedesi (STA) beklentisiyle geçirdi. Türkiye ile Avrupa Birliği’nden (AB)  ayrılan Birleşik Krallık ortasında Hür Ticaret Mutabakatı 29.12.2020 tarihinde imzalandı. Sanayi eserlerinde vergiler karşılıklı sıfırlandı. Lakin bu muahedeye kadar Türk şirketleri İngiltere’den ithal ettikleri eserler için teminata bağlı gümrük vergisi ödedi.

MUAHEDE DEVREYE GİRDİ

İthalatçı şirketler gümrük tarife kodlarına nazaran %25 yahut %19 ve bunlara ek olarak %30 oranında daha evvel ödenmeyen fakat Brexit ile birlikte ödenmeye başlanan “ilave gümrük vergileri” ve “ek mali yükümlülük”ler teminat kapsamında ödediler. Yani mutabakat yürürlüğe girene kadar Türk şirketleri İngiltere’den yaptıkları ithalat için gümrükte yüzde 55’e varan vergi ödemiş oldu. Ticaret Bakanlığı, alınan bu vergilerin geri ödeneceği kelamını verdi, ama şimdi ödemeler başlamadı. İthalatçı firma yetkilileri ödenecek yüklü vergilerden ötürü kasvete girdiklerini, nakit akışında zorluk yaşadıklarını lisana getiriyor. Kozmetik bölümünde faaliyet gösteren bir endüstricinin verdiği bilgiye nazaran özgür ticaret mutabakatı imzalandıktan sonra geri ödeneceği kelamı verilen vergi ödemeleri için geri ödeme süreci bir türlü başlamadı.

ŞİRKETLERE KELAM VERİLDİ

Türkiye ve İngiltere ortasındaki ticaret alakaları Gümrük Birliği çerçevesinde yürütülüyordu. İngiltere’nin AB’den ayrılması ile iki ülke ortasında ticaret ilgilerini düzenleyen tüzel taban ortadan kalkmış oldu. Bu gelişme, Türkiye bakımından en büyük ikinci ihracat pazarı olan İngiltere ile ticaret münasebetlerinin yine düzenlenmesini gerekli kıldı. Türkiye ve İngiltere ortasında 29 Aralık 2020 tarihinde bir Hür Ticaret Muahedesi yapıldığı ilan edildi.

Hür Ticaret Mutabakatı, taraf ülkelerin kendi ortasında gerçekleştirdiği ticaret hareketlerini etkileyen tarife ve tarife dışı pürüzlerden muaf olması manasına geliyor. Türkiye’nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği başta olmak üzere çeşitli muahedeleri kelam konusu. Lakin Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması sonucunda, Türkiye ile Birleşik Krallık ortasında ticari belirsizlikler de oluşmaya başlamıştı. Büyük bir belirsizliğin akabinde hem Türkiye hem İngiltere kanadından gelen talep üzerine iki ülke ortasında Özgür Ticaret Muahedesi imzalandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir