Hafızanızı güçlendirecek en iyi 8 yiyecek

olabileceğini aslında biliyorsunuz, lakin sağlıklı bir diyet uygulamak beyninizi zinde tutabilir. Besinler birçok taraftan nörolojik sıhhatimize ...


olabileceğini aslında biliyorsunuz, lakin sağlıklı bir diyet uygulamak beyninizi zinde tutabilir. Besinler birçok taraftan nörolojik sıhhatimize sistemik inflamasyon ve kritik vitamin sağlar. İşin püf noktası, beyin gücünüzü optimize eden ve sürdürülebilir bir beslenme biçimi bulmaktır.

MIND diyeti olarak karşımıza çıkan beslenme biçimi, bilişsel yaşınızdaki vakti 7,5 yıl geriye çevirebilme tesirine sahiptir. Akdeniz ve DASH diyetlerinin en güzellerinin birleştiren bu diyet, demans üzerinde hayli tesirlidir. Zeytinyağı üzere yeterli yağlar ve sebzeler, Akdeniz diyetinin beyin açısından sağlıklı bileşenleridir. Bu ortada, cıva oranı düşük sebzeler ve tabiatta yakalanan balıklar, DASH diyetinin beyin açısından sağlıklı bileşenleridir.

Beyin dostu besinleri tüketirken dikkat edilmesi gereken en değerli nokta ise, etkiyi bilakis çevirebilecek yiyecekleri diyetinize dahil etmektir. Kızartma, fast food, tatlı ve hamur işi tüketirseniz beyin güçlendiren diyetinizin hiçbir manası kalmamış olur.

İşte, Alzheimer hastalığı ile savaşma tesirine sahip besinlerden kimileri;

1. ÇİLEK

Hedeflenecek haftalık porsiyonlar: 2

Bir porsiyon: 1/2 fincan

Araştırmalar, meyvelerin, büyük olasılıkla antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerinden ötürü beyindeki sinyalleri güzelleştirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Antioksidan olma özelliğiyle meyveler ortasında tepeyi çeken çilek ise, hafızanızı güçlendirmek için orta öğünlerini renklendirmeye geliyor.

2. YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Hedeflenecek haftalık porsiyonlar: 6

Bir porsiyon: 1 su bardağı pişmiş, 2 su bardağı çiğ

Folatı yüksek besinler (yapraklı yeşillikler gibi) homosistein seviyesini azaltarak Alzheimer riskini azaltıyor. Brokoli ve Brüksel lahanası üzere turpgillerden sebzeler ise detoksifikasyonu destekliyor. Mevsiminde taze olan yeşil yapraklı sebzelere ve turpgillere sofralarınızda yer açmayı ihmal etmeyin.

3. FASULYE

Hedeflenecek haftalık porsiyonlar: en az 3

Bir porsiyon: 1/2 fincan pişmiş

Lif beyin gelişimi için epeyce değerlidir. Lif oranı epeyce yüksek olan fasulye ise, hafızanız için vazgeçilmez besin kaynağıdır.

4. TAM TAHILLAR

Hedeflenecek günlük porsiyonlar: en az 3

Bir porsiyon: 1/2 su bardağı pişmiş tam tahıl, %100 tam tahıllı makarna yahut %100 tam tahıllı sıcak tahıl; 1 dilim %100 tam tahıllı ekmek

Beyin sıhhati için kolay karbonhidratlardan (beyaz pirinç yahut makarna gibi) kaçınmamız gerekiyor. Alzheimer hastalığı riskini artıran metabolik sendromla ilişkilendirildiği için tam tahıllı besinler tüketmekte yarar var.

5. KÜMES HAYVANLARI

Hedeflenecek haftalık: 2 yahut daha fazla

Bir porsiyon: 75 gr

Et yemek istiyorsanız, kümes hayvanları kırmızı etten çok daha sağlıklı bir seçenektir. Daha yağsızdır ve daha az doymuş yağ içerir. Ana öğünlerinizde kümes hayvanları beyniniz için sağlıklı olacaktır.

6. BALIK

Hedeflenecek haftalık porsiyonlar: 1

Bir porsiyon: 75 ila 100 gr

Somon, araştırmaların Alzheimer hastalığı riskinizi azaltabileceğini gösteren omega-3 yağ asitleri açısından güçlü olduğu için bilhassa akıllı bir seçimdir.

7. FINDIK

Hedeflenecek haftalık porsiyonlar: 5

Bir porsiyon: küçük bir avuç 50 gr fındık yahut 2 yemek kaşığı fındık ezmesi

Kuruyemişler, bir kişinin bunama geliştirme riskini azalttığı gösterilen polifenollerde yüksektir.

8. ZEYTİNYAĞI

Hedeflenecek haftalık porsiyon: MIND diyeti zeytinyağı için bir kota belirlemez; yalnızca öteki yağlar ve tereyağı yerine kullanın ve sızma çeşitle savurganlık yapın.

Zeytinyağı sağlıklı tekli doymamış yağ bakımından zengindir. Uygun yağlar bakımından yüksek olan düşük karbonhidratlı bir diyet, beyin fonksiyonunu destekleyen ketozu teşvik eder.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir